Wielka gala i promocja książki

Maciej Werochowski, właściciel firmy „MAWER” i pizzerii Bazylia, który był pomysłodawcą budowy hali targowej na targowisku przy ul. Młodzieżowej 19 listopada w hali OSiR zorganizował uroczystą galę w 30-tą rocznicę powstania swojej firmy i jednocześnie promocji książki o historii powstania tej firmy i przemian społeczno gospodarczych w Chojnicach.

Książka pt. „Maciek z pokolenia przełomu” ma 550 stron, napisała ją Maria Judejko, a wydała Agencja Interaktywna Inpero.pl Można ją było kupić podczas gali za 70 zł. Aktualnie jest do nabycia w pizzerii Bazylia, a wkrótce zostanie uruchomiona sprzedaż przez Internet. Galę poprowadzili wspólnie Ewa Szulc i Maciej Werochowski. Władze miasta reprezentował burmistrz Arseniusz Finster, powiat chojnicki wicestarosta Mariusz Paluch. Główny bohater bawił zaproszoną publiczność (ponad 500 osób) – grał na akordeonie, jeździł na rowerze wyścigowym, próbował złożyć rower – składak z czasów PRL. Wraz z burmistrzem oraz Jordanem Rolbieckim, twórcą Chojnickiego Muzeum Motoryzacji, pokazał młodszej publiczności relikty PRL-u: Syrenkę i Małego Fiata 126 p (takimi autami jeździł jego ojciec).

W trakcie Gali Ewa Szulc przeprowadziła wywiad z autorką książki Marią Judejko. Odbył się on w „pokoju” z czasów PRL z nieśmiertelną meblościanką i czarnobiałym telewizorem. Nastepnie publiczność obejrzała film dokumentalny z Maciejem Werochowskim w roli głównej. Były występy muzyczne. Zaprezentowała się kaszubska kapela Purtki, wystąpił zespół wielopokoleniowy kierowany przez Jerzego Labudę. W niej zagrał na akordeonie Maciej Werochowski, a śpiewały Marta Werochowska (córka Macieja) oraz Marlena Sikorska. Po zakończeniu Gali można było skosztować żurku oraz ustawić się w kolejkę po autograf autorki książki i wspólne zdjęcie z jej bohaterem.

Do przeczytania książki zachęca Jacek Klajna, który na okładce zamieścił następującą recenzję.

Ta książka to niesamowita podróż w czasy, nie tak odległe, a jednak już praktycznie wymazane z naszej pamięci. Czasy schyłkowego PRL-u, czasy kiedy codziennością Chojniczan było stanie w kolejkach i „załatwianie” podstawowych artykułów. Przenosimy się do wnętrza chojnickich sklepów, które pamiętamy z dzieciństwa – niektóre ze względu na wygląd i asortyment, niektóre ze względu na „kolonialny” zapach. W czasy szalonych lat 90-tych kiedy upadały autorytety, szalała inflacja ale też jednocześnie rodziła się nasza przedsiębiorczość, raczkował „dziki kapitalizm”, a jednoosobowe firmy powstawały jak grzyby po deszczu. Ta książka to opis życia pewnej chojnickiej rodziny – prezentowanych wartości, sukcesów i porażek, walki o byt w „kartkowych” czasach oraz radości z narodzin kolejnych dzieci. To historia życia Macieja: przedszkolaka, ucznia, żołnierza i przedsiębiorcy. To obraz przemian społeczno gospodarczych w Chojnicach na tle codziennego życia bohatera i wielu innych spotkanych na „drodze życia” osób.

Jacek Klajna redaktor naczelny miesięcznika chojniczanin.pl

przez redakcja

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.