Jesień niepewności

Tak można określić to co przed nami. Sytuacja związana z epidemią nadal dezorganizuje nasze życie. Piszę to z przykrością, ale niestety w dużej mierze sami jesteśmy temu winni. Kiedy obserwuję bezmyślność osób, które w przestrzeni publicznej nie przestrzegają zaleceń dotyczących zachowania dystansu społecznego czy też nakazu noszenia maseczek, to jestem przekonany, że bezsensownie podwyższamy ryzyko wzrostu zachorowań. A skutki? Widzimy je w naszym regionie, gdzie każdego dnia otrzymujemy informacje o nowych przypadkach. Powiedzmy sobie szczerze – COVID-19 jest faktem, a nie wymysłem lub międzynarodowym spiskiem. Możemy dyskutować o metodach walki z koronawirusem, o ich wyższej czy niższej skuteczności, ale nie możemy kwestionować faktu jego istnienia. Możemy być przekonani, że nas to nie dotknie. A jeśli już, to oby przebieg choroby był łagodny. Pamiętajmy jednak o naszych babciach, dziadkach oraz osobach schorowanych, dla których wirus może być zabójczy. To naprawdę nie są żarty!

Przymiarki do budżetu miasta 2021

A co w Radzie Miejskiej? Nadal musimy pracować zdalnie, co nie pomaga w utrzymaniu właściwej komunikacji, czy też normalnej dyskusji. Praca zdalna mimo korzyści jakie stwarza, ma również swoje ograniczenia. No cóż, liczę że będzie nam dane wrócić do normalnej pracy w Radzie w możliwie najbliższym czasie. Koniec września to czas opracowywania projektu budżetu na kolejny rok. Jako przewodniczący Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość w chojnickiej Radzie Miejskiej przekazałem burmistrzowi nasze propozycje do realizacji w 2021 roku. Wśród propozycji oczywiście znalazły się wnioski dotyczące budowy i modernizacji dróg osiedlowych. Poniżej kilka z naszych propozycji:

  • Rewitalizacja Lasku Miejskiego, który od lat prosi się o to by w końcu zadbać o te, zielone płuca naszego miasta.
  • Zakup łodzi szkoleniowej dla ChKŻ, najstarszego klubu żeglarskiego w Polsce, którego wychowankowie osiągają liczne zwycięstwa w rywalizacji krajowej jak i międzynarodowej.
  • Budowę brakującej drogi rowerowej przy ulicy Obrońców Chojnic, która połączy istniejące drogi rowerowe w ulicach Kościerskiej i Gdańskiej a dodatkowo ułatwi dojazd do modernizowanego dworca kolejowego i autobusowego.
  • Budowa mieszkań komunalnych z wykorzystaniem dofinansowania ze środków zewnętrznych. Fakt, że jest to możliwe, pokazały władze Kościerzyny, gdzie w ostatnich dniach oddano do użytkowania taki budynek. W Chojnicach potrzeby mieszkaniowe są ogromne. Kolejka osób oczekujących na mieszkania komunalne systematycznie rośnie. Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania na rynku, w związku z brakiem odpowiedniej zdolności kredytowej.
  • Ustanowienie programu stypendialnego dla zdolnej chojnickiej młodzieży, który może ograniczyć w przyszłości odpływ utalentowanych mieszkańców z naszego miasta. Stworzenie programu może być inwestycją w przyszłość naszego miasta!
  • Wdrożenie programu dofinansowania leczenia niepłodności metodą naprotechnologii. Program, który nie doczekał się wsparcia finansowego w naszym mieście mimo pojawiających się deklaracji. Wbrew pozorom naprotechnologia to bardzo zaawansowana i jednocześnie kosztowna diagnostyka. W przypadku powodzenia realnie i trwale rozwiązuje problemy niepłodności.
  • Zakup defibrylatorów. O tym jak potrzebne i przydatne są to urządzenia nie trzeba nikogo przekonywać. Koszty ich zakupu w ostatnich latach znacznie spadły. Ich zakup to konkretne działanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców miasta.

Ile z tych propozycji znajdzie akceptację wśród radnych? Za kilka miesięcy się przekonamy.

Bartosz Bluma

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.