☐ Andrzej Lorbiecki: Niemieckie koszary w Chojnicach
Zaraz po zajęciu miasta w dniu 1 września 1939r. niemiecka armia przystosowała do swoich celów opuszczone koszary polskie. W pierwszej kolejności wojska niemieckie zajęły koszary 1 Batalionu Strzelców przy ul. Świętopełka, oraz stare koszary przy ul. Nowe Miasto. W miarę rozwoju sytuacji na froncie, w Chojnicach zaczęło brakować miejsca dla maszerujących wojsk. Szczególnie dało się to odczuć na początku 1941 roku, kiedy przerzucano oddziały na wschód w celu rozpoczęcia wojny ze Związkiem Radzieckim. W tym celu wybudowano dwa miejsca koszarowe przy szosie do Brus (dzisiaj ul Kościerska). Obydwa zespoły koszarowe zabudowane były typowymi drewnianymi barakami i rozmieszczono je w rejonie dzisiejszej ul. Młodzieżowej oraz naprzeciwko cmentarza parafialnego (rejon dzisiejszego bloku mieszkalnego nr 8 i sklepu z farbami). Koszary te miały być koszarami przejściowymi dla maszerujących wojsk.
Koszary usytuowane naprzeciwko cmentarza parafialnego zachowały swoją rolę do końca działań wojennych. Po wojnie służyły jako zakwaterowanie oddziałów „Służba Polsce”, później jako magazyny budowlane. Kiedy stały się zbędne, zostały rozebrane.
Natomiast los koszar przy dzisiejszej ul. Młodzieżowej był inny; Jesienią 1943 roku w ramach rozbudowy ośrodka szkoleniowego dla SS w Wielkich Chełmach koło Brus sprowadzono tu jednostki z tego poligonu a koszary w Chojnicach stały się częścią tego poligonu. Kiedy w lipcu 1944r. po klęsce i rozbiciu 15 Dywizji grenadierów SS (1 łotewska) pod Ostrowem, utraciła ona zdolność bojową, przetransportowano jej resztki wraz z dowództwem drogą morską do Gdyni, a stąd część żołnierzy odjechała na poligon w rejon Chojnic (Truppenübungsplatz „Westpommern” Konitz), a część do Torunia. W związku z tym koszary przeniesiono do murowanych budynków Zakładu Poprawczego przy Ul. Igielskiej a w barakach zainstalował się szpital dla rekonwalescentów z SS. Szpital został zbombardowany w 1945r., a baraki w większości spalone. Starsi chojniczanie pamiętają pojedynczy barak zajmowany po wojnie przez GS jako biura. W tym to baraku podczas funkcjonowania koszar stacjonowała żandarmeria, w 1944r. przeniesiona do baraków naprzeciwko cmentarza parafialnego.
Dzisiaj, po tamtych budynkach prawie nic nie pozostało. Jeszcze przed budową bloków mieszkalnych przy ul. Młodzieżowej, w miejscach gdzie stały baraki można było napotkać grube na 20 cm. betonowe płyty z kwadratowym otworem, prawdopodobnie były to nakrycia na schrony przeciwlotnicze. O pobycie jednostek litewskiej Dywizji SS w Chojnicach świadczą tylko odnalezione na „Wale Pomorskim” nieśmiertelniki.
[ngg src=”galleries” ids=”124″ display=”basic_thumbnail” override_thumbnail_settings=”1″ show_slideshow_link=”0″]Reklama