100 lat temu pisały o Chojnicach …

100 lat temu pisały o Chojnicach i pobliskich miejscowościach gazety pomorskie.

Słowo Pomorskie, Numer 8. Toruń, środa 12 stycznia 1921

~ Chojnice. W uroczystość trzech króli odbył się o godzinie 4-tej po południu na sali pana Engela koncert amatorski na rzecz plebiscytu na Górnym Śląsku. Koncert odbył się ku ogólnemu zadowoleniu licznie zgromadzonej publiczności. Wśród dźwięku doborowych melodyj spędzono mile kilka godzin przy smacznej kawce oraz wybornem pieczywie. O godzinie 6-tej rozpoczął się taniec, przy którym bawiono się ochoczo do 11-tej wieczorem. Ofiarność publiczności była wielka, zebrano bowiem na cel plebiscytowy blisko 15 000 marek. Udział w koncercie brali przedewszystkim urzędnicy oraz przedstawiciele mieszczaństwa i pułku wartowniczego. Podpadał ogólnie brak obywatelstwa z okolicy. Szan. Komitetowi, na którego czele stoi prezydent miasta p. dr. Sobierajczyk, oraz szan. Paniom i Panienkom, które przyczyniły się do uświetnienia wieczoru należy się za sumienną pracę najszczersze podziękowanie i uznanie.

Słowo Pomorskie, Numer 10. Toruń, piątek 14 stycznia 1921

~ Chojnice. (Fałszywe banknoty). Bandyci graniczni przemycają fałszywe pieniądze, któremi płacą za Polski towar. Tysiącmarkówki poznać łatwo po tem, że mają połysk jak fotografja, wodne znaki idą w prostej linii z góry na dół, a przy ostatnim podpisie brak kropki przy końcowej głosce I. Kto takiemi pieniędzmi płaci, popełnia czyn karygodny. Więc baczność rodacy i rodaczki!

Słowo Pomorskie, Numer 11. Toruń, sobota 15 stycznia 1921

~ Chojnice. W dzień Nowego Roku zostało założone Towarzystwo byłych uchodźców-Polaków „Zgoda”, którego celem jest: niesienie pomocy moralnej i materialnej tym, którzy zmuszeni byli tułać się pomiędzy obcymi.

Dziennik Bydgoski, Numer 11. Bydgoszcz, sobota 15 stycznia 1921.

– Chojnice. Szajkę przemytników, która od pewnego czasu uprawiała niecny swój zawód, wykryła tutejsza policja śledcza. Do szajki tej należało pięciu Niemców, z których czterech pochodzi z Chojnic, a jeden z powiatu człuchowskiego. Wszystkich pięciu osadzono w tutejszem wiezieniu.

Dziennik Bydgoski, Numer 12. Bydgoszcz, niedziela 16 stycznia 1921.

~ Gdańsk. Dnia 13 bm odpłynął stad do Nowego Yorku pierwszy polski parowiec pasażerski „Gdańsk”. Na pokładzie jego wyjechało ogółem 856 podróżnych. Jest to pierwszy okręt przystosowany do przewożenia emigrantów, którzy nie będą odtąd odbywali podróży na tak zwanym międzypokładzie. lecz w kajutach przerobionych z dawnych kajut I-ej i II-ej klasy.

~ Tuchola. (Nowe progimnazjum.) Nareszcie została szkoła wydziałowa w Tucholi zmieniona na progimnazjum. Dyrektorem mianowała kom. szkolna ks. prałata Kandelewicza, który jest zarazem profesorem gimnazjum chojnickiego.

Słowo Pomorskie, Numer 14. Toruń, czwartek 20 stycznia 1921

~ Chojnice. W czwartek 13 bm. odbył się w auli gimnazjalnej koncert wokalny z współudziałem chóru gimnazjalnego pod batutą p. Leona Wagnera. Produkcje muzyczne jak i śpiew chórowy wypadł znakomicie. Całość wieczoru wypadła ku ogólnemu zadowoleniu. Ubolewać tylko trzeba, że wiele miejsc było niewyprzedanych, chociaż zysk z koncertu przeznaczony jest na cel plebiscytowy Górnego Śląska. Jest to wogóle bolączką ogólną, że w obecnym czasie powojennym ludność, a zwłaszcza młodzież stroni od pokarmu duchowego i rozrywki poważnej i godziwej, a za wiele oddaje się zabawom płytkim, przynoszącym tylko szkodę duchowi. Czas najwyższy abyśmy zawrócili z złej drogi i wrócili znów do naszych dawnych starych obyczajów.

~ Czersk. Ubiegłej niedzieli założono tutaj grupę lokalną związku inwalidów do której przystąpiło 180 członków do zarządu wybrani zostali pan Vaillant prezesem Wiśniewski sekretarzem a pisze skarbnikiem

Słowo Pomorskie, Numer 15. Toruń, piątek 21 stycznia 1921

~ Chojnice. Filja chojnickiego Związku handlowców złożyła 4000 marek czystego zysku z zabawy zimowej na cele plebiscytowe Górnego Śląska.

Dziennik Bydgoski, Numer 16. Bydgoszcz, piątek 21 stycznia 1921.

~ Chojnice. Starostwo wydało rozporządzenie, że nie wolno za funt wołowiny brać więcej Jak 20 mk. . a za funt cielęciny 16 mk. Kto przeciwko temu rozporządzeniu wykroczy, naraża się na surową karę a w danym razie i na zamkniecie interesu. Jeżeli to rozporządzenie w praktyce ściśle przeprowadzone zostanie, to mieszkańcy pow. chojnickiego mogą być bardzo zadowoleni.

Nowa Gazeta Bydgoska, Numer 22. Bydgoszcz, piątek 28 stycznia 1921.

~ Chojnice. Nieopalenie pociągu niemieckiego do Berlina w „korytarzu” polskim, dało powód pewnemu Niemcowi do wyzywania na Polskę, że wystawiają ludzkie zdrowie na szwank itd. Na to odpowiedział mu pewien Polak w zabawny sposób: „Przepraszam Pana! Czy u Pana w domu bywa także i korytarz opalany?”

Dziennik Bydgoski, Numer 23. Bydgoszcz, sobota 29 stycznia 1921.

~ Pokwitowania. Dnia 25 bm. odbył się w kościele św. Trójcy ślub p. Heleny Matejówny z p. Konstantym Koźlinką z Koronowa. Aktu ślubnego dokonał kuzyn pana młodego ks. kuratus Putynkowski z Chojnic w asystencji ks. Płotki. W domu weselnym pp. Matejów zebrano za pośrednictwem p. Kadowa 550 mk. na plebiscyt górnośląski. Młodej parze „Szczęść Boże“.

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.