Kronika Wydarzeń

01 grudnia

W ramach cyklicznego wydarzenia „Spotkanie z interesującym człowiekiem – Zawód Hobby Pasja” chojnickich seniorów odwiedził dr Przemysław Zientkowski by podzielić się swoją pasją odkrywania i upowszechniania wiedzy o naukowcach z Chojnic. Pan Przemysław zreferował kilka sylwetek wybitnych chojniczan, którzy postawą i osiągnięciami wpisali się w historię światowej nauki (Fuhrmann, Benwitz, Goedke, Ewerbeck, Lenz-Medoc). Szczególne miejsce w prezentacji poświęcił Johannowi Danielowi Titiusowi, którego imieniem nazwano mijający rok w Chojnicach.

02 grudnia

Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach zaprosiła na nowy cykl „Poezja w bibliotece”, w ramach którego odbywać się będą spotkania z lokalnymi poetami. Zarówno tymi, którzy mają dorobek poetycki, jak i z debiutantami. Pierwszym gościem była chojnicka poetka Bernadeta Korzeniewska.

02 grudnia

Piątkowy mecz Red Devils Chojnice z BSF ABJ Bochnia zakończył się podziałem punktów. Czerwone Diabły zremisowały (2:2) i nadal są na 10. miejscu w tabeli.

02 grudnia

Chojnickie Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego świętowało 90. rocznicę założenia placówki. Z tej okazji odbyła się urodzinowa gala w Chojnickim Centrum Kultury oraz otwarcie wystawy „Chojnice i okolice. Przeszłość ukryta w ziemi”.

03 grudnia

W hali S P w Charzykowach o dbyła się i nauguracja dziesiątej edycji Rekreacyjnej Ligi Piłki Nożnej Halowej Gminy Chojnice. W rozgrywkach weźmie udział dziewięć drużyn.

03 grudnia

W Chojnickim Centrum Kultury wystawiono kolekcję obrazów chojniczan Ewy i Jerzego Steinke. Prezentacja nosi tytuł „Pokój z widokiem na morze…”, i została zorganizowana jako dodatkowy element celebracji 100-lecie Chojnickiego Klubu Żeglarskiego oraz uświetnienia odbywającej się w równolegle XIV Pomorskiej Gali Żeglarskiej. Podczas gali statuetki Kryształowego Żagla wręczono w 14 kategoriach. W trzech z nich kapituła wyróżniła sportowców Chojnickiego Klubu Żeglarskiego, m.in. Hannę Rogowską jako jedną z trzech młodych Żeglarskich Talentów Roku 2022.

03 grudnia

Od pewnego zwycięstwa rozpoczęli rundę rewanżową 4 ligi tenisiści stołowi TS Chojnice. W rozegranym w Debrznie meczu chojniczanie nie dali szans miejscowemu MKS-owi wygrywając 8:0.

03 grudnia

„Pomagamy z uśmiechem”. To hasło było jednym z wielu, które pojawiało się, w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 8 w Chojnicach. Uczniowie tańczyli, śpiewali, grali, a wszystko to w ramach charytatywnej akcji „Ósemka dla Zosi” – dla Zosi Szcześniewskiej walczącej o lek na SMA. Realny efekt tych starań to kwota, którą zebrano: 41.776 zł 88 groszy i 2,20 euro.

04 grudnia

Odbyła się VII Mikołajkowa Wystawa Psów III i IX grupy FCI. Tym samym chojnicki oddział związku z akończył sezon wystawowy 2022.

04 grudnia W Chojnickim Centrum Kultury odbył się koncert mikołajkowy dla Liwii w wykonaniu artystów z grupy „Projekt 41”, którzy po raz kolejny udowodnili, że do twarzy im z piegami „Pana Kleksa”. Dziewczynka choruje na na „MIZS” – młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów wielostawowe z obecnością czynnika reumatoidalnego.

04 grudnia

Stowarzyszenie „Charzy” zorganizowało rajd mikołajkowy. Rajd rozpoczął się przy parkingu w Charzykowach (Zacisze) skąd uczestnicy udali się żółtym szlakiem na Górę Wolność. Imprezę zakończono udziałem w charytatywnym jarmarku przy Hotelu na Skarpie.

06 grudnia

W sali konferencyjnej CE-W w Chojnicach pracownicy Zakładu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Akademii Pomorskiej w Słupsku przedstawili wyniki badań nt. „Poczucia jakości życia i bezpieczeństwa mieszkańców powiatu chojnickiego”.

06 grudnia

Troje nauczycieli z gminy Chojnice odebrało z rąk wójta Zbigniewa Szczepańskiego akty nadania na nauczyciela mianowanego. Awans zawodowy otrzymali: Anna Gierszewska – Szkoła Podstawowa im. Przyjaciół Ziemi w Kłodawie, Joanna Rymon Lipińska – Szkoła Podstawowa im. Wandy Chotomskiej w Pawłowie i Danuta Lepak – Szkoła Podstawowa w Charzykowach.

07 grudnia

Stachuriadę, jedną z kultowych imprez LO im. Filomatów Chojnickich tym razem wzbogacił konkurs na …karykaturę! W w podziemiach kościoła gimnazjalnego królowały nie tylko poetyckie klimaty muzyczne, w ruch poszły także ołówki. Jury (Karolina Szczepańska, Przemysław Singer i Błażej Miliwek) natrudziło się, by wyłonić zwycięzców, ale w końcu nagrody dostali: Julia Klozak (I miejsce), Julia Herdzik (II miejsce) i Michał Parzyszek (III miejsce).

07 grudnia

Zarządu Powiatu Chojnickiego zaprosił mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych projektu „Strategii Rozwoju Powiatu Chojnickiego do roku 2030”. Celem konsultacji było włączenie w prace nad ostateczną wersją dokumentu zarówno przedstawicieli organizacji pozarządowych, jak i mieszkańców powiatu. Konsultacje trwały do 14 grudnia.

08 grudnia

Chojnicka Straż Miejska ma nowego komendanta. Jednostką będzie teraz kierował Jarosław Piechowski. Zastąpił na tym stanowisku dotychczasowego komendanta Arkadiusza Meggera, który przeszedł na emeryturę. Jarosław Piechowski przed udaniem się na emeryturę pełnił obowiązki zastępcy komendanta policji w Chojnicach.

09 grudnia

Na dorocznej naradzie sołtysów i gminnych samorządowców Wójt Zbigniew Szczepański przekazał ważną informację ws. budowy zachodniego obejścia Chojnic. – Władze samorządowe województwa dołożą brakującą kwotę do tej inwestycji. Zarząd Województwa Pomorskiego podjął decyzję o nowelizacji budżetu o kwotę ok. 14 mln zł na zwiększenie zaplanowanej puli środków na budowę zachodniego obejścia miasta Chojnice.

09 grudnia

Na Starym Rynku rozpoczął się Jarmark Bożonarodzeniowy, na którym mieszkańcy mogli zaopatrzyć się w lokalne wyroby i upominki na nadchodzące święta.

09 grudnia

W Centrum Nauk Technicznych w Chojnicach samorządowcy wraz z kadrą szkoły oraz jej uczniami symbolicznie przecięli wstęgę oficjalnie dokonując otwarcia nowo wybudowanej części budynku. Placówka uzyskała dodatkowe 1200 m2, wśród których znalazły się: audytorium, ciągi komunikacyjne, czy sanitariaty, a obiekt został przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami dzięki m.in. zamontowanej windzie. Na pamiątkę tego wydarzenia w ścianę szkoły wmurowano kapsułę czasu dla potomnych, do której dyrektor osobiście zapakował m.in. zdjęcia charakterystycznych miejsc w powiecie, skład obecnej Rady Powiatu Chojnickiego, ostatni numer chojniczanina.pl, listę uczniów, informatory szkolne oraz fotografie kadry placówki. Inwestycja została zrealizowana dzięki wsparciu powiatu chojnickiego, a wartość zadania wyniosła blisko 8 mln zł.

10 grudnia

Odbyła się kolejna edycja akcji „Wietrzenie szaf”, którą organizują członkinie Chojnickiego Alarmu dla Klimatu. Wietrzenie odbyło się pod hasłem „Tanie prezenty z drugiej ręki”. Celem była pomoc załodze „Przytuliska”, czyli Chojnickiego Schroniska dla Zwierząt, zbierać pieniążki na nowe auto do transportu zwierząt.

11 grudnia

Na Starym Rynku Klub Motocyklowy AUROCHS zorganizował „Motomikołaje”. Jest to akcja organizowana przez członków lokalnego klubu motocyklistów Aurochs. I jak co roku łączy ona w sobie zarówno wizualną i dźwiękową atrakcję, jak i cel charytatywny.

12 grudnia

Miasto podsumowało realizację dwóch ekologicznych programów. W 2022 roku z dobrodziejstw „Miejskiego Programu STOP dla smogu” skorzystało 113 chojnickich rodzin. Wypłacono im prawie 777 tys. zł na wymianę pieców CO na węgiel na inne, ekologiczne źródła ciepła. Innym programem, który ma podobny cel, to rządowe „Czyste Powietrze”. Urząd Miejski prowadzi dla niego punkt informacyjno – konsultacyjny, w którym można złożyć wniosek, uzyskać poradę jak go wypełnić, czy dostać pomoc w jego rozliczeniu. Na razie w tym programie chojniczanie złożyli 493 wnioski. W realizacji jest 258 z nich, które mają wartość ponad 3,5 mln zł. – Łącznie mieszkańcy Chojnic otrzymali z obu tych proekologicznych programów ok. 5,2 mln zł. 15 grudnia SP7 zorganizowała III edycję Festiwalu Muzycznego „Siódemka łączy pokolenia”. Na scenie Chojnickiego Centrum Kultury zaprezentowali się uczniowie, ich rodzice, nauczyciele i absolwenci „Siódemki”.

16 grudnia

W ratuszu odbyło się spotkanie burmistrza z przedstawicielami miejskich klubów sportowych i dotyczyło m.in. spraw finansowych związanych ze sportem. Głównym celem było wypracowanie konsensusu ws. pomocy miasta dla sportu w 2023 roku. W roku 2022 na wsparcie klubów miasto wydało łącznie 1,843 mln zł, z tego 1,1 mln zł na stypendia (głównie piłkarzy MKS Chojniczanka i futsalowców Red Devils). Utrzymanie wszystkich obiektów sportowych w 2022 kosztowało 816 tys. zł.

17 grudnia

W remizie OSP w Charzykowach druhowie jednostki spotkali się, aby tradycyjnie podzielić się opłatkiem i złożyć sobie życzenia na nadchodzące święta.

17 grudnia

W MBP odbyło się spotkanie z lektorką audiobooków dla dzieci Edytą Jungowską.

17 grudnia

Odbył się IX Międzynarodowy Memoriał im. Tadeusza Kiedrowskiego . Memoriał miał charakter Turnieju Bokserskiego, w którym zaprezentowali się pięściarze UKS „BOKERA” Chojnice oraz zaproszeni goście z Czech, Ukrainy oraz innych klubów z terenu Polski.

23 grudnia

Miejska Wigilia dla potrzebujących odbyła się, w siedzibie Ośrodka Profilaktyki Rodzinnej przy ul. Strzeleckiej 31, w formie wydawania specjalnie przygotowanych zestawów ze świątecznymi wiktuałami.

29 grudnia

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych odbyło się w czytelni MBP. Panie w świątecznej atmosferze rozmawiały o książce Bernardine Evaristo „Dziewczyna, kobieta, inna”.

29 grudnia

Odbyła się konferencja prasowa, na której podsumowano efekty pięcioletniej unijnej inwestycji mającej na celu modernizację i rozbudowę kanalizacji deszczowej w Chojnicach oraz w Człuchowie. Podczas spotkania obecni byli przedstawiciele czterech firm, które od listopada 2017 do września 2022 zajmowały się realizacją projektu przygotowanego przez pracownię Jana Burglina (był także głównym inspektorem nadzoru): WOKOP, EKOMEL, Marbruk oraz „Mazur” z Goleniowa. Cały zakres kosztował ponad 88 mln zł, z tego niecałe 81 mln zł wydano w Chojnicach. Pozostała kwota została wydana w Człuchowie na budowę kilku km kanalizacji deszczowej. Dofinansowanie unijne wyniosło 52 mln zł.

29 grudnia

Radni jednogłośnie przyjęli budżet powiatu chojnickiego, z rekordową kwotą na inwestycje, na 2023 r. W każdej gminie na terenie powiatu realizowana będzie jak nie inwestycja drogowa to oświatowa. Podczas głosowania na sali obecnych było 21 radnych i wszyscy podnieśli rękę podczas głosowania nad budżetem, za co starosta dziękował, bo takiej zgodności przy głosowaniu uchwały budżetowej nie pamiętał. Uchwała budżetowa zakłada dochody na poziomie 176 mln 502 tys. zł, a wydatki będą wyższe o 30 mln zł. . Co do dochodów, to największy udział stanowi subwencja oświatowa. To 84 mln 898 tys. zł, jednocześnie jednak nie zabezpiecza ona wydatków związanych z oświatą. Z kolei 25 mln 453 tys. zł, to środki z Polskiego Ładu.

30 grudnia

Chojnickie Centrum Kultury zaprasza do oglądania wystawy Karoliny Gatzke „Zabytki Chojnic” prezentującej wybrane zabytki. Na ilustracjach zobaczyć można Ratusz miejski, Bramę Człuchowską, Basztę Szewską, Bazylikę, oraz Muzeum Albina Makowskiego. Wystawa będzie czynna w holu Chojnickiego Centrum Kultury do końca stycznia.

przez redakcja

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.