Alarm dla klimatu … stowarzyszenie już działa

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami 29 kwietnia 2019 roku zostało założone ekologiczne Stowarzyszenie o nazwie „CHOJNICKI ALARM DLA KLIMATU”. Data nie jest przypadkowa, bowiem właśnie w tym dniu obchodzimy Dzień Ziemi. Inicjatorami pomysłu byli chojniccy lekarze, którym nieobojętny jest stan naszego środowiska, a zwłaszcza problem występującego w Chojnicach smogu. „Do powstającej inicjatywy zaprosiliśmy osoby, które od wielu już lat zaangażowane są w ochronę przyrody i dały się poznać mieszkańcom regionu z podejmowanych działań proekologicznych” – mówi prezes nowego Stowarzyszenia, Pani Małgorzata Darwish. Są nimi: p. Marek Wituszyński, p. Bożena Stępień, p. Tomasz Biesek, p. Jan Klepin, p.Jan Bruski. Jak widać nasza grupa jest niezwykle silna i kompetentna, merytorycznie i praktycznie dobrze przygotowana do zadań jakie nas czekają.

Założyliśmy ekologiczne stowarzyszenie p.n. „CHOJNICKI ALARM DLA KLIMATU” ponieważ jesteśmy świadomi faktu, że w otaczającej nas przyrodzie nie dzieje się dobrze. Członkowie stowarzyszenia uznają prawo każdego człowieka i każdej innej istoty żywej do życia w czystym i zdrowym środowisku i dlatego wyznaczyliśmy sobie tak trudną misję ratowania i poprawy naszego wspólnego otoczenia. Wyznaczyliśmy
sobie również szereg celów, które zamierzamy realizować poprzez różne działania, akcje i imprezy, poprzez współpracę z samorządami, współpracę z PNBT i ZPK oraz innymi organizacjami ekologicznymi. Mamy zamiar wszelkimi możliwymi i dopuszczalnym sposobami dążyć do: tworzenia i ochrony terenów zielonych, do ochrony powietrza przed smogiem, wód i gleb przed skażeniami. Obiecujemy chronić gatunki zagrożone, całe otoczenie przed nadmiernym hałasem. Mając wśród nas specjalistów od zdrowia, będziemy też działać na rzecz jego poprawy, choćby poprzez propagowanie zdrowego aktywnego sposobu spędzania czasu, zdrowego jedzenia, wegetarianizmu czy też szczepień.

Mamy zamiar wspierać każdą inicjatywę zmierzająca do zmniejszenia ilości odpadów i prowadzić działania, w tym edukacyjne, zmierzające do bardziej efektywnej segregacji odpadów.

Jesteśmy zdeterminowani aby aktywnie działać na rzecz poprawy jakości życia naszych dzieci i wnuków właśnie poprzez poprawę i ochronę tego co jest dookoła nas, tego czego jeszcze nie zdążyliśmy jako ludzie zniszczyć.

  • Dlatego obiecujemy,, że będziemy „walczyć” o czyste powietrze zarówno w Chojnicach jak i w regionie, i wkrótce zaproponujemy mieszkańcom ciekawy naszym zdaniem konkurs z nagrodami, który powinien zachęcić do wymiany pieców tzw. kopciuchów, zarówno tych opornych, jak i tych , których na to nie stać.
  • Będziemy też wytrwale namawiać i zachęcać do zmniejszania ilości odpadów oraz uczyć ich prawidłowego segregowania.
  • Będziemy uparcie namawiać samorządowców do większego inwestowania w ochronę przyrody oraz zdobywania środków zewnętrznych właśnie na te cele. Uważamy bowiem, że powinnyśmy znacznie lepiej organizować
    zbiórkę odpadów niebezpiecznych i tzw. elektrośmieci. Będziemy namawiać samorządy do dofinansowywania wkładu własnego przy wymianie kopciuchów na czyste i bezpieczne dla środowiska piece w ramach programu „czyste powietrze” i jednocześnie większej pomocy najuboższym.
  • Będziemy namawiać do większych nasadzeń na terenie miasta Chojnice i w miejscowościach turystycznych i bronić każdego dorosłego drzewa przed bezmyślnym wycięciem. Będziemy także sami sadzić drzewa tam, gdzie pozwolą nam na to właściciele gruntów.
  • W dniu 27 lipca weźmiemy aktywny udział w XI Jarmarku ekologicznym pn. „Czym Chata Bogata” w Charzykowach
  • Jednym z ważniejszych punktów w planie pracy na rok 2019 będzie przyłączenie się do inicjatywy pn. STRAJK dla ZIEMI. STRAJK dla ZIEMI odbędzie się 27 września w wielu miastach Polski i świata. Jest to strajk generalny w celu ratowania planety i jest organizowany przez RUCH EARTH STRIKE ( to ruch międzynarodowy, który ma wywierać wpływ na rządy i korporacje w celu podjęcia natychmiastowych działań zapobiegających zmianom klimatu. Działania tego ruchu polegają na organizowaniu protestów i strajków oraz innych wydarzeń publicznych)

Drodzy mieszkańcy. Jeśli wśród Was są tacy, którym nie obojętne jest własne zdrowie, nie obojętna jest przyszłość Waszych dzieci i wnuków, to zapraszamy do współpracy w ze Stowarzyszeniem CHOJNICKI ALARM DLA KLIMATU i prosimy przyjmijcie naszą inicjatywę brawami.
Na ostatnim spotkaniu wybraliśmy Zarząd i Komisję Rewizyjną.
Prezesem Stowarzyszenia „ALARM DLA KLIMATU„ została p. Małgorzata Darwish.
W Zarządzie zasiadają również : p. Bożena Stępień, p. Jan Bruski, p. Wojciech Osowicki, p. Jolanta Osowicka, p. Iwona Hackert oraz p. Farman Darwish.
W Komisji rewizyjnej zasiadają : p. Marek Wituszyński, p. Tomasz Biesek i Tomasz Szydło.

O swoich działaniach będziemy wkrótce informować na swojej stronie fb oraz poprzez inne, lokalne media.

Bożena Stępień

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.