Arkadiusz Liss

Proboszczowie i administratorzy parafii pw. Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela w Chojnicach po II wojnie światowej.

Arkadiusz Liss — ksiądz, proboszcz parafii pw. Ścięcia św. Jana w Chojnicach od 15 stycznia 1947 roku do 9 czerwca 1974 roku. Ksiądz dr teologii, proboszcz fary.

Urodził się 12 stycznia w Dzierżążnie k. Tczewa w rodzinie rolnika Szymona i Klary z domu Piontek. W latach 1918-1925 uczył się w pelplińskim Collegium Marianum. Maturę zdał w 1927 roku w Starogardzie Gdańskim. Po studiach w Pelplinie święcenia kapłańskie przyjął 19 XII 1931 roku z rąk biskupa Stanisława Wojciecha Okoniewskiego.

Jako wikariusz pracował w Tucholi, od 1932 w Grudziądzu (parafia św. Mikołaja), gdzie rozwinął szeroką działalność charytatywną, między innymi założył dom noclegowy dla bezdomnej młodzieży męskiej. W 1934 roku ks. bp Okoniewski mianował go sekretarzem generalnym Związku „Caritas” na diecezję chełmińską. Na tym stanowisku m.in. zorganizował w czerwcu 1936 kongres miłosierdzia w Pelplinie z udziałem ponad 600 osób. W latach 1934-1937 studiował na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Ogłaszał w prasie katolickiej publicystyczne artykuły zwłaszcza o tematyce charytatywnej. W czasie okupacji hitlerowskiej opuścił diecezję. Przedostał się do Warszawy i tam był kapelanem sióstr skrytek.

W maju 1945 roku został administratorem parafii św. Jana w Toruniu, a 15 stycznia 1947 r. proboszczem parafii Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Chojnicach oraz dziekanem chojnickim. Koordynował akcję odbudowy zniszczonej fary chojnickiej (nowy dach, przebudowa zakrystii i kaplica NMP, ołtarze boczne, budowa chóru i organów, wystrój świątyni). Z jego inicjatywy w 1948 roku wróciły 2 cenne dzwony wykonane w latach 1734-1744 przez Dawida Biecka w Toruniu, a zabrane w czasie działań wojennych. Od 1 do 9 maja 1948 roku odbyły się w parafii misje święte prowadzone przez oo. redemptorystów. Dziesięć lat później w dniach od 16 do 31 sierpnia odbyły się misje święte prowadzone przez oo. oblatów, a w 1968 roku kolejne misje święte prowadzone również przez oo. oblatów.

W 1959 roku zrealizowane zostało dzieło odnowy fary na upamiętnienie 1000-lecia Chrztu Polski, wyrażone w stylowej polichromii i w pięknych witrażach w prezbiterium. Utworzył w 1951 roku kaplicę filialną w Charzykowach, która dała podstawę do powołania w 1970 r. ośrodka duszpasterskiego, później samodzielnej parafii. Podczas jego rządów kościół farny otrzymał nową konstrukcję dachową. Przebudowana została zakrystia i kaplica NMP, która otrzymała nowy ołtarz rzeźbionyw piaskowcu z kopią słynnej Madonny z bazyliki św. Jana w Toruniu. Wnętrze fary otrzymało stylowe otynkowanie, polichromię ścienną oraz nowy chór i organy. Podczas urzędowania ks. Lissa dwukrotnie odwiedził Chojnice Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński (1953 i 1961).

Ks. Liss był od 1952 roku kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej Chełmińskiej w Pelplinie, a w 1953 roku został delegatem biskupim komisariatu wejherowskiego. W 1954 na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie obronił rozprawę doktorską pt. „Grzegorz Wielki, jako autor i reformator „Sakramentarza Gregoriańskiego”, uzyskując doktorat z teologii. W 1970 roku został mianowany prałatem honorowym.

Zmarł 9 czerwca 1974 r. w Chojnicach, jest pochowany na cmentarzu komunalnym.

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.