Berberys wspomaga leczenie wielu schorzeń

Berberys zwyczajny [Berberis vulgaris] potocznie zwany kwaśnicą albo cytryną północy z uwagi na wyjątkowo kwaśny smak owoców. Cierpki smak zawdzięcza bogatej zawartości kwasów organicznych m.in jabłkowego, cytrynowego, winowego i askorbinowego (witamina C).

Dawniej berberys stosowano skutecznie w leczeniu szkorbutu. Ten piękny krzew pełni ozdobną rolę w wielu ogrodach. Owoce berberysu utrzymują się na gałęziach dużo dłużej niż liście, a w mroźne, śnieżne zimy są pokarmem dla ptaków. Berberys jest bardzo cennym zielem leczniczym. Już mieszkańcy starożytnego Babilonu i Indii wykorzystywali wszystkie części rośliny do leczenia. W Europie rozpropagowała go św. Hildegarda, która pozostawiła w swoich dziełach liczne przepisy. Mniszka polecała berberys osobom z chorą wątrobą, przy żółtaczce i malarii.

Berberys właściwości lecznicze

Berberys zawiera rekordową ilość witaminy C [80 mg/ 100 g] sporo rutyny, beta karoten i inne witaminy. Ponadto liczne związki mineralne, alkaloidy, pektyny i cenną berberynę. W owocach berberysu występuje zespół bioaktywnych składników wspomagających działanie kwasu askorbinowego, określanych wspólnym terminem witaminy P.

• Berberyna działa przeciwbakteryjne i przeciwzapalne
• Zabija pierwotniaki, roztocza
• Niszczy bakterie, w tym bardzo trudną do leczenia chlamydia
• Znajduje zastosowanie w leczeniu chorób pasożytniczych
• Skuteczna w leczeniu nużycy ocznej
• Pomocna w leczeniu boreliozy
• Działa przeciw nowotworom, nadciśnieniu, depresji, cukrzycy
• Przywraca równowagę fl ory bakteryjnej,
• Regeneneruje błony śluzowe

Berberys zastosowanie lecznicze

Najszersze zastosowanie mają owoce berberysu.Dawniej robiono z nich wzmacniające herbatki, konfi tury, syropy i nalewki. Stosowano w osłabieniu, zaburzeniach przemiany materii, infekcjach jako środek przeciwgorączkowy, poprawiający odporność. Kora, korzenie i liście berberysu mają silniejsze działanie. Stosuje się w leczeniu:

• stanów zapalnych wątroby,
• kamicy żółciowej,
• problemów trawiennych,
• zakażeń bakteryjnych i pasożytniczych

Korę i korzeń pozyskuje się do końca marca. Po wypuszczeniu pierwszych pączków roślina nie ma już tylu aktywnych substancji leczniczych. Owoce zbiera się jesienią.

Berberys przepisy lecznicze

Odwar na infekcje i przeziębienie
1 łyżkę suszu zalać szklanką wrzątku, zagotować, zostawić pod przykryciem 3 minuty. Przestudzić i przecedzić. Pije się 3 razy dziennie po 50 ml.

Nalewka z owoców berberysu na wątrobę, anemię i wzmocnienie
• 1 kg umytych, przemrożonych owoców wsypać do słoja
• Dodać laskę wanilii i kawałek suszonego kłącza imbiru
• Zasypać ½ kg cukru i zalać litrem wódki.
• Pozostawić w słonecznym miejscu 2 tygodnie.
• Dosypać 100 g cukru, po rozpuszczeniu przefi ltrować i rozlać do butelek.
• Ostawić do leżakowania na 6 miesięcy.

Na chlamydię i trudne w leczeniu zakażenia stosuje się nalewkę z kory lub korzenia. 100 g surowca na pół litra spirytusu. Maceruje 2 tygodnie w ciemnym miejscu codziennie wstrząsając. Po przefi ltrowaniu stosuje się ½ łyżeczki 2-5 razy dziennie rozcieńczone w kieliszku wody.

Sok z berberysu
1 kg umytych, przemrożonych owoców wsypać do garnka, zalać wodą tak by przykryła owoce, zagotować. Kiedy owoce się rozgotują przecedzić przez gęste sito i odstawić na 12 godzin. Dodać cukier do smaku i gotować na małym ogniu 20-30 minut. Po ostudzeniu przelać do butelek.

Kisiel z berberysu
½ kg soku z berberysu z sokowirówki, ½ kg cukru, starta skórka z cytryny, kawałek kory cynamonu, 20 dag mąki ziemniaczanej, woda. Sok zagotować w 3/4 l wody z dodatkiem cukru, cynamonu i skórki cytryny. Przecedzić przez sito. Mąkę ziemniaczaną rozrobić w ½ l zimnej wody i wlać do soku, ciągle mieszając zagotować. Przelać do salaterki i ostudzić. Obniża gorączkę, skraca czas infekcji, wzmacnia.

Galaretka z berberysu
1 kg owoców berberysu, 2 szklanki wody, 1 kg cukru na 1 l uzyskanego soku. Przemrożone, oczyszczone i umyte owoce zalać wodą tak, żeby były tylko przykryte. Gotować ½ godziny. Odcedzić. Uzyskany sok odmierzyć, dodać odpowiednią ilość cukru, szybko zagotować mieszając, żeby cukier dobrze się rozpuścił. Gotować krótko. Gorącą galaretkę zlać do małych wyparzonych słoików. Po ostygnięciu szczelnie zamknąć.

Berberys w mieszankach

Biegunki
Wymieszać: Anyżek i kozłek lekarski po 5 części, berberys 4 części, dziki ślaz 3 części, dziurawiec 3 części. Łyżkę stołową mieszanki zalać szklanką wrzątku, zaparzać pod przykryciem 15 minut. Pije się 2-4 szklanki dziennie, dzieci o połowę mniej przez 3-4 dni.

Przewlekłe zaparcia
Wymieszać: 10 części kory kruszyny, po 5 części korzenia lukrecji i ziela macierzanki, 4 części kory berberysu, 2 części siemienia lnianego. 1 łyżkę mieszanki zalać szklanką wrzątku, zaparzać 10 minut. Pije się szklankę przed snem.

Żółtaczka
Wymieszać: koper morski 5 części, po 3 części: berberys, mniszek lekarski, rumianek, nagietek, chaber. 1 łyżkę stołową ziół zalać szklanką wrzątku. Po 10-15 minutach naciągania przecedzić. Pije się 3 razy dziennie ½ szklanki.

Uwagi: Berberysu ze względu na obecność berberyny, berbaminy i oksyakantyny nie powinny stosować kobiety w ciąży. Z tego samego powodu niemożliwa jest długa terapia.

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.