Chojnickie kino 3D dla miłośników filmu w każdym wieku

27 września tego roku nastąpił przełom w historii chojnickiego kina. Tego dnia w sali kinowej ChDK został wyświetlony pierwszy film trójwymiarowy. Dyrektor Chojnickiego Domu Kultury Radosław Krajewicz opowiada o efektach przeprowadzonych zmian i planach dalszego rozwoju kina.

Co zmieniło się chojnickim kinie w ostatnich miesiącach?
Najważniejszą zmianą, jaka zaszła w kinie ChDK w ostatnim czasie, była wymiana wysłużonego już, analogowego projektora na jeden z najbardziej nowoczesnych obecnie projektor cyfrowy SONY i białego ekranu na metalizowany. Instalacja nowego sprzętu umożliwiła nam projekcje filmów w rozdzielczości wyższej niż Full HD, a także w 3D. Ponadto wymieniliśmy nagłośnienie kinowe na 15-głośnikowy system Dolby Digital, którego uruchomienie znacząco podniosło jakość dźwięku w naszym kinie. Warto przypomnieć, że kilka miesięcy wcześniej dokonaliśmy gruntownej renowacji foteli w sali widowiskowo-kinowej ChDK, co zwiększyło komfort oglądania nie tylko filmów, ale również innych wydarzeń kulturalnych, które odbywają się w tej sali.

Czy przeprowadzone zmiany przyniosły oczekiwany wzrost zainteresowania kinem w Chojnicach?
Tak, tylko w ciągu pierwszego miesiąca od uruchomienia projektora cyfrowego nasze kino odwiedziło prawie tylu widzów, co w całym pierwszym półroczu. Wzrost liczby sprzedanych biletów wyraźnie potwierdził, że modernizacja kina była oczekiwana przez wielu mieszkańców Chojnic, ale także przez kinomanów z innych miejscowości. Kino w Chojnickim Domu Kultury jest obecnie jedynym kinem cyfrowym w promieniu kilkudziesięciu kilometrów.

Czy kino odwiedza głównie młodzież?
Do kina przychodzą ludzie w różnym wieku. Na filmach animowanych większa część widzów to dzieci, nawet w wieku przedszkolnym, z kolei najwyższa średnia wieku jest na seansach dla seniorów.

Czy rozszerzył się repertuar kina?
Tak, żeby nadążyć za nowościami teraz staramy się wyświetlać przynajmniej dwa różne filmy dziennie. Znaczna część z nich grana jest w kinie ChDK niedługo po premierze. Filmy wybieramy opierając się o rankingi oglądalności, recenzje i konsultacje z dystrybutorami. Chcemy, żeby repertuar kina był urozmaicony i żeby znalazły się w nim filmy dla widzów w każdym wieku i o różnych gustach, od amerykańskich hitów kasowych, poprzez filmy cieszące się wysokim uznaniem krytyków, po filmy animowane dla dzieci.

Gdzie można znaleźć aktualny terminarz chojnickiego kina?
Aktualny terminarz kina jest dostępny zawsze na stronie internetowej Chojnickiego Domu Kultury www.chdk-chojnice.pl, ale także w gablotach informacyjnych, w szkołach, w sklepach, w zakładach pracy. O repertuarze naszego kina informują też lokalne media.

W jaki sposób ustalane są godziny seansów?
W miarę możliwości ustalamy takie godziny seansów, żeby odpowiadały potencjalnie jak największej liczbie widzów. Jednak układając terminarz kinowy musimy też mieć na uwadze wszystkie inne wydarzenia kulturalne, które odbywają się sali widowiskowo-kinowej ChDK, jak spektakle teatralne, występy taneczne, czy koncerty muzyczne. Czasami musimy przesunąć godzinę lub nawet zrezygnować z seansu filmowego.

Dlaczego niektóre filmy grane są w kinie ChDK przez kilka dni, a inne dłużej?
Zdajemy sobie sprawę z tego, że widzowie chcieliby mieć możliwość obejrzenia w naszym kinie jak największej liczby tytułów filmowych. Dlatego zmieniamy repertuar kina co tydzień. Repertuar wzbogacają pojedyncze seanse w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego w każdy poniedziałek. Jednak część dystrybutorów wymaga, żeby, zwłaszcza filmy premierowe, były wyświetlane przez dłuższy okres nawet kilka razy dziennie. Na takie warunki zdecydowaliśmy się np. w przypadku filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, ale w tym czasie w repertuarze nie zmieściły się już inne filmy.

Jakie są dalsze plany rozwoju kina ChDK?
Chcemy usprawnić sprzedaż biletów poprzez uruchomienie, najpóźniej w styczniu przyszłego roku, systemu sprzedaży internetowej. Zamierzamy też zwiększyć liczbę seansów filmowych, zwłaszcza w weekendy.

Dziękuję za rozmowę.
Karol Buława

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.