Czy każdy grzejnik odpowietrza się tak samo?

Czy każdy grzejnik odpowietrza się tak samo?

Każdy chce, aby jesienią i zimą w domu było ciepło i komfortowo. Czasami jednak bywa tak, że mimo przekręcenia kaloryfera na maksymalną moc grzewczą jest on nadal zimny. Najprawdopodobniej jest to związane z jego zapowietrzeniem. Warto wiedzieć w jaki sposób odpowietrzyć kaloryfer, a także czy w poszczególnych modelach przebiega to w inny sposób.

Skąd wiadomo, że grzejnik jest zapowietrzony?

To, że grzejnik jest zapowietrzony można rozpoznać zwracając uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim kaloryfer nie grzeje, nawet mimo maksymalnego przekręcenia głowicy termostatycznej. Kolejną kwestią jest upewnienie się, czy do instalacji dostarczona jest odpowiednia ilość ciepłej wody. Czasem, gdy jest jej za mało, górna część grzejnika jest rozgrzana, a dolna całkiem zimna. W takiej sytuacji wystarczy odkręcić zawór z ciepłą wodą. 

Jeżeli jednak kaloryfer jest ciepły na dole, a zimny przy górze, można mieć praktycznie całkowitą pewność, że jest to związane z zapowietrzeniem. Wtedy trzeba podjąć właściwe działanie. 

Warto zaznaczyć, że kaloryfer, który jest zapowietrzony może być także dość głośny. Bulgocze i piszczy, a także może wydawać z siebie inne odgłosy. 

Powietrze dostające się do instalacji to całkiem naturalny proces. Czasem jednak np. demontując grzejnik pionowy można doprowadzić do uszkodzenia, w wyniku, którego powietrze w większych ilościach przedostaje się do środka. 

Dlaczego odpowietrzenie grzejnika jest takie ważne?

Odpowietrzenie kaloryfera to bardzo ważna kwestia. Przede wszystkim zapowietrzony grzejnik nie pracuje prawidłowo. Do domu nie doprowadza się zbyt wymaganej ilości ciepła. Poza tym powietrze, które przedostaje się do instalacji, może także doprowadzić do jej stopniowego uszkodzenia. Tlen łatwo reaguje z żelazem, co może doprowadzić do korozji. 

Grzejniki, które są zapowietrzone dają także mniejszy komfort. Jak wspomniano wcześniej pęcherzyki, które poruszają się w kaloryferach, powodują spory hałas. Wszelkie odgłosy wcale nie musza być ciche i mogą skutecznie uprzykrzyć życie domowników. 

Zapowietrzone grzejniki to także dużo większe koszty eksploatacji. Warto o tym pamiętać. 

Jak odpowietrzyć grzejniki?

Większość modeli grzejników odpowietrza się w podobny sposób. Warto jednak zapoznać się z zasadami usuwania powietrza z poszczególnych typów kaloryferów. 

Grzejniki żeliwne 

Grzejniki żeliwne to urządzenia starego typu. Nie są one zbyt praktyczne, jednak można na nie jednak natrafić. Ich odpowietrzanie powinny wykonać dwie osoby. Jedna odkręci zawór, a druga będzie ścierać wodę, która wypływa. Cała urządzenie jest bardzo ciężkie, dlatego lepiej robić to w dwójkę. 

Grzejniki aluminiowe 

Grzejniki aluminiowe można odpowietrzyć dużo łatwiej. Należy pod zaworem ustawić jakąś miseczkę, następnie odkręcić zawór i poczekać, aż zacznie z niego wypływać woda – oznacza to, że całe powietrze już uleciało.  Następnie trzeba tylko dokręcić porządnie cały zawór. 

Grzejnik panelowy 

Grzejniki panelowe są obecnie najbardziej popularne. Ich odpowietrzanie przebiega w bardzo podobny sposób jak w przypadku grzejników panelowych. Warto jednak pamiętać o tym, żeby zawór dokręcić jak najmocniej, aby całkowicie zachować szczelność. 

Grzejnik kanałowy 

Grzejniki tego typu są spotykane w nowoczesnych mieszkaniach. Montuje się je w podłogach, dzięki czemu w przestrzeni nie znajdują się duże, nieporęczne kaloryfery. Odpowietrzenie takich grzejników przebiega trochę inaczej. Najpierw należy zdjąć górną kratkę i owinąć zawór odpowietrzający szmatką. Następnie można go odkręcić i poczekać aż zacznie się wydobywać z niego woda. Wtedy zawór można ponownie zamknąć. Przy każdym odpowietrzeniu warto oczyścić grzejnik z pyłu i piasku. 

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.