Dożynki wojewódzkie w Szemudzie

Zobacz program Pomorskiego Święta Plonów

Koncerty, konkursy oraz specjały pomorskiej kuchni i lokalne rękodzieło. A do tego Miasteczko Powiatów Pomorskich i darmowe badania u specjalistów ze Szpitali Pomorskich. To tylko niektóre atrakcje, jakie przez dwa dni, 9 i 10 września 2023 r. będą czekać na Was w Szemudzie. A to wszystko w ramach Pomorskiego Święta Plonów.

Pomorskie Święto Plonów, to symboliczne zwieńczenie okresu żniwnego na terenie Województwa Pomorskiego i okazja do wspólnego świętowania.

– Co roku organizujemy Pomorskie Święto Plonów. Po raz kolejny odbędzie się ono w nieco innej, odświeżonej formule. Chcemy, aby było atrakcyjnym spotkaniem i zabawą  dla każdego, kto będzie chciał włączyć się we wspólne świętowanie do czego serdecznie zachęcam – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Po raz drugi święto potrwa dwa dni, a i czas jest nieprzypadkowy. Wrzesień to przede wszystkim koniec lata, a więc najwyższa pora na gromadzenie jesienno-zimowych zapasów.

 – Wiedzieli o tym doskonale nasi przodkowie, których kalendarz wyznaczały pory roku i rytm natury – mówi marszałek Struk.

Od wieków, w okolicach równonocy jesiennej, świętowano więc zakończenie żniw i zbioru plonów, dziękując za ich obfitość. Zwyczaje te przetrwały do dziś w postaci dożynek zwanych także świętem plonów, bądź wieńcami.

– I choć współcześnie tradycje dożynkowe najlepiej mają się oczywiście na wsiach, to doskonale wiemy, że urodzaj i dostatek zbiorów jest ważny również dla mieszkańców miast – dodaje marszałek.

Dożynki to wspaniała okazja do pokazania dziedzictwa kulturowego regionu poprzez kultywowanie lokalnego folkloru. Podczas Dożynek odbędzie się tradycyjny Wojewódzki Konkurs na Wieniec Dożynkowy oraz Konkurs na Najlepszą Prezentację Powiatu. Zorganizowany zostanie też Kongres Wsi Pomorskiej.

Spotkajmy się w Szemudzie!

Zeszłoroczne Pomorskie Święto Plonów odbyło się w Debrznie. W 2023 r. organizacji wydarzenia podjęła się gmina Szemud.

– Zapraszam wszystkich do Gminy Szemud, aby razem świętować Pomorskie Święto Plonów już 9 i 10 września. Chcemy podczas tego wydarzenia pokazać piękno naszej gminy – podkreśla Ryszard Kalkowski, wójt gminy Szemud.

przez redakcja

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.