Działania Miasta Chojnice w walce z koronawirusem

Działania Miasta Chojnice w walce z koronawirusem

Szanowni Mieszkańcy, doskonale wiemy, że znajdujemy się obecnie w trudnym czasie wymagającym od nas rozwagi i dyscypliny. Od początku epidemii na COVID-19 zachorowało w naszym kraju ponad 12 tys. osób, a ponad 600 zmarło. Dziennie przybywa ok. 300-400 chorych w całej Polsce. W Chojnicach odnotowano dotychczas jeden przypadek zakażenia koronawirusem. Wielu mieszkańców odbywa również domowe kwarantanny.

Zgodnie z decyzjami rządu stopniowo wracamy do „normalności”, nie oznacza, to jednak, że wyeliminowaliśmy zagrożenie zachorowania. Ono wciąż jest i najgorsze jest to, że nie wiemy kiedy minie. Zarazić się możemy wszędzie i od każdego. Dlatego tak ważne jest stosowanie się do wszelkich wytycznych i przestrzeganie zasad higieny, ponieważ w dużej mierze, a nawet przede wszystkim, to od nas zależy, czy zachorujemy, czy też nie.

Odkąd dowiedzieliśmy o realnym zagrożeniu wynikającym z zarażenia się koronawirusem, jako miasto jesteśmy czujni i podejmujemy różnego typu działania mające na celu uchronienie nas przed zarażeniem. I właśnie te działania, które miasto podejmuje na rzecz mieszkańców, chciałbym Państwu dzisiaj przedstawić.

W trosce o zdrowie pracowników, a także mieszkańców z dniem 17 marca 2020 roku nastąpiło całkowite zamknięcie Urzędu Miejskiego w Chojnicach dla interesantów. Ograniczony został również dostęp do pomieszczeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Ośrodka Profilaktyki Rodzinnej i Środowiskowego Domu Samopomocy w ten sposób, że wszelkie podania, wnioski, pisma, zapytania oraz pozostałą dokumentację należy składać za pośrednictwem poczty tradycyjnej, elektronicznej, poprzez system ePUAP, bądź telefonicznie. W nagłych i pilnych przypadkach interesanci byli i są przyjmowani osobiście. Ponadto Urząd Miejski w Chojnicach i jednostki podległe wyposażono w środki służące do odkażania i utrzymania czystości, jak żele i płyny do dezynfekcji powierzchni rąk. Część pracowników wykonywała pracę w sposób zdalny. Zamknięte zostały żłobki, przedszkola i szkoły.

Zgodnie z obostrzeniami w wyznaczonym czasie na terenie miasta umieszczone zostały zakazy korzystania m.in. z parków, placów zabaw, boisk, orlików, siłowni terenowych i innych miejsc użyteczności publicznej. Zamknięte zostały również: Chojnickie Centrum Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna i Centrum Park Chojnice.

Za pośrednictwem strony internetowej Urzędu Miejskiego w Chojnicach, a także portali społecznościowych i lokalnych mediów, rozpowszechniane były komunikaty, zalecenia i apele dotyczące aktualnych obostrzeń. Wzmożono patrole funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej w celu kontroli przestrzegania obostrzeń przez mieszkańców. Służby te pomogły także przy rozpowszechnianiu komunikatów głosowych dot. przestrzegania zasad i stosowania się do wszelkich reguł mających na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Pod nadzorem pracowników Urzędu Miejskiego w Chojnicach, Spółdzielni Socjalnej TUR, Straży Miejskiej i Ochotniczej Straży Pożarnej w Chojnicach dokonywana była i jest na terenie miasta dezynfekcja tzw. zbiorowych miejsc ludności, tj. targowiska, przystanków autobusowych, ławek, stojaków na rowery, chodników, przycisków przy przejściach dla pieszych.

Mieszkańcy Chojnic otrzymali darmowe maseczki ochronne zakupione przez miasto. Wydział Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych rozdystrybuował je również w służbie zdrowia, policji, straży pożarnej, w zakładach pracy, hospicjum, domach pomocy społecznej. 15 tys. maseczek przekazano samym seniorom. Maseczki zostały również przekazane wszystkim gminom z Powiatu Chojnickiego. Łącznie rozdysponowano 60 tys. maseczek.

Podjęta została również akcja niesienia pomocy chojnickim seniorom. Od 18 marca Straż Miejska w Chojnicach dowozi pensjonariuszom Domu Dziennego Pobytu pakiety żywnościowe (śniadanie+obiad). Ponadto został udostępniony numer telefonu (608681909) pod który mogły i mogą się zgłaszać wszystkie osoby starsze, samotne i niepełnosprawne, które potrzebują pomocy w zakupach lub innych pilnych sprawach. Pomoc dla tych osób koordynuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Chojnicach poprzez pracowników i wolontariuszy.

Urząd Miejski w Chojnicach zakupił 100 łóżek, 200 kocy i 100 poduszek do zastępczego miejsca szpitalnego, na który wyznaczona została Szkoła Podstawowa nr 8. Przeznaczył 100 tys. zł na zakup karetki do pobierania wymazów oraz 55 tys. na zakup respiratora. Ponadto miasto przekazało 10 tys. zł dla Rycerzy Kolumba z parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski na naczynia jednorazowe dla potrzebujących.

Miasto Chojnice otrzymało grant w wysokości 99 999,00 zł, w ramach działania 1.1 „Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego Internetu o wysokich przepustowościach” zdalna Szkoła – wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego, dzięki któremu zakupiono 36 komputerów wraz z oprogramowaniem. Zostały one przekazane na podstawie użyczenia pięciu chojnickim szkołom podstawowym, które następnie rozdystrybuowały je między uczniami i nauczycielami do prowadzenia i uczestniczenia w lekcjach w trybie zdalnym.

W imieniu Regionalnego Centrum Krwiodawstwa wystosowaliśmy prośbę do mieszkańców za pośrednictwem środków masowego przekazu i lokalnych mediów o oddawanie krwi przez osoby zdrowe, ponieważ jest ona teraz jeszcze bardziej potrzebna.

Miasto nie pozostało obojętne także w stosunku do przedsiębiorców. ZGM nie pobiera opłaty czynszowej od przedsiębiorców, którzy w czasie epidemii nie prowadzą działalności. Natomiast w przypadku podatków lokalnych i od nieruchomości zwolnienia z opłaty są ustalane indywidualnie. Moim zamierzeniem jest utrzymanie wszystkich inwestycji miejskich, których realizacja daje pracę lokalnym przedsiębiorcom, a także chciałbym rozstrzygnąć kilka najbliższych przetargów m.in. na ulice osiedlowe i Wzgórze Ewangelickie, które wzmocnią rynek pracy. Oprócz tego pomagamy firmom logistycznie.

Na dzień 11 maja zaplanowana została sesja Rady Miejskiej. Odbędzie się ona po raz pierwszy w sposób zdalny. Radni zostali zaopatrzeni w laptopy ze specjalnym oprogramowaniem, które umożliwi udział w sesji i głosowanie. Zmuszeni byliśmy również do podjęcia decyzji o odwołaniu naszych chojnickich letnich imprez. Jest nam bardzo przykro z tego powodu, jednak na 99% te imprezy nie mogą się odbyć ze względu na masową liczbę uczestników.

Mówiąc o działaniach miasta w walce z koronawirusem chciałbym zwrócić się ze szczególnymi podziękowaniami w imieniu swoim jak i wszystkich mieszkańców do służb medycznych, które są na pierwszym froncie walki o nasze zdrowie i życie, jednocześnie codziennie narażają swoje zdrowie. Podziękowania należą się także policjantom, strażakom, strażnikom miejskim, pracownikom sklepów i wszystkim tym, którzy narażają się na zachorowanie, a robią to tylko po to, by nieść pomoc innym. Żadne słowa nie są w stanie wyrazić wdzięczności za to co robicie.

Życzę sobie i nam wszystkim, aby ten trudny dla nas czas dobiegł końca. I chociaż wiem, że już nigdy nie będzie tak jak dawniej, to można powiedzieć, że okres pandemii nauczył nas jeszcze większej solidarności i jeszcze większej ostrożności.

Dużo zdrowia Wam życzę.

Burmistrz Chojnic
Arseniusz Finster
przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.