Jak dobrać odpowiedni kaloryfer do domu?

Jak dobrać odpowiedni kaloryfer do domu?

W momencie kiedy decydujesz się na instalacje w budynku, czyli domu lub mieszkaniu powinieneś wziąć pod uwagę kilka czynników, które pomogą Ci dokonać odpowiedniego zakupu grzejnika. W ten sposób będziesz mógł osiągnąć najlepszą efektywność pracy, która wpłynie pozytywnie na twoje rachunki. Jaki kaloryfer zatem wybrać?

Rodzaje grzejników 

  • Ścienne 
  • Podłogowe 
  • Konwektorowe
  • Członowe 

W momencie kiedy posiadasz ocieplone ściany zewnętrzne to powinieneś rozważyć montaż grzejnika ściennego. Izolowana ściana zmniejsza wydajność grzejnika podczas pracy tym samym, utrzymując ciepło wewnątrz danego pomieszczenia. Kaloryfer tego typu montowany jest do ściany za pomocą specjalnych rurek, które następnie obudowywane są tynkiem. 

Grzejnik podłogowy składa się z sześciu rur, które montowane są pod posadzką. Występują one w trzech wariantach miedzi, aluminium bądź polibutylenu. Całą instalację układa się na styropianie, który pełni rolę izolacyjną. Następnie całość zostaje pokryta tynkiem bądź płytami gipsowo – kartonowymi. 

Grzejniki członowe coraz bardziej zyskują na popularności. Wykonane są z aluminium bądź żeliwa. Pamiętaj, aby nigdy nie łączyć instalacji aluminiowych z miedzianą, gdyż może to doprowadzić do korozji elektrchemnicznej. 

Potrzeby cieplne pomieszczenia, a moc grzejnika

Przed wyborem odpowiedniego dla Ciebie grzejnika powinieneś wziąć pod uwagę takie parametry jak jego moc oraz wielkość, gdyż, dzięki temu będziesz mógł z łatwością dobrać dla siebie optymalną temperaturę tym samym oszczędzając zużycie energii cieplnej. Przede wszystkim weź pod uwagę wielkość powierzchni, którą zamierzasz ogrzać. Jednak należy zwrócić uwagę jeszcze dodatkowo na jakość, rodzaj wentylacji pomieszczenia, a także również na to czy dom posiada izolację cieplną. Ważna też dla ciebie powinna być rola grzejnika, czyli to czy będzie on grzał, a może suszył. Jeśli będzie pełnić rolę głównego urządzenia grzewczego, to wówczas zwróć uwagę na jego moc. Jest ona kluczowa w przypadku kiedy chcesz uzyskać optymalną dla siebie temperaturę. Kaloryfer grzejący może być mały i dopasowany do naszego wnętrza. Natomiast urządzenie suszące powinno być duże i szerokie, a także posiadać wiele poziomych prętów, aby można było wysuszyć na nim pranie.  Do takich sprzętów możesz zaliczyć nowoczesny kaloryfer ozdobny, który możesz zamontować w łazience. Ogromny wpływ na to, jaka jest moc ma źródło zasilania. Mowa tutaj o wysokości temperatury przepływającej przez instalację grzewczą. Wszystko zależne jest od parametrów, których wartości orientacyjne będą uzależnione od miejsca, w jakim znajduje się grzejnik.  

Wybór odpowiedniego rodzaju ogrzewania

Ustala się go na podstawie rozmiarów, poziomu mocy grzewczej, a także przeznaczenia. Jeśli, w którymś z pomieszczeń posiadasz duże drzwi, okna oraz balkon, a posadzka wykonana jest z kamienia to rozważ montaż ogrzewania podłogowego. Z kolei w pomieszczeniach, gdzie temperatura musi być co jakiś czas regulowana idealnie sprawdzą się grzejniki płytkowe. Z kolei w standardowych blokach mieszkalnych najlepiej sprawdzają się zwykłe kaloryfery ścienne. 

Dlatego podczas wybierania grzejnika nie kieruj się tylko walorami estetycznymi, ale także praktycznymi. Warto także odwiedzić kilka sklepów stacjonarnych, które oferują sprzedaż takiego sprzętu w celu zapytania ekspertów, które rozwiązanie będzie optymalne do danego pomieszczenia. Podobna sytuacja ma miejsce z mocą cieplną grzejnika. Warto tutaj zatrudnić fachowca, który sprawdzi, jaka jest wymagana moc do danego rodzaju grzejnika w danym pomieszczeniu, aby koszty za energie nie były wysokie. Dodatkowo unikniemy sytuacji, gdzie część pomieszczeń może być słabo dogrzana.

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.