Jak rozliczyć się z fiskusem za 2022 rok?

CHOJNICZANIN.PL

Ten rok jest szczególny pod względem podatkowym z uwagi na obowiązujące od 1 stycznia 2022 roku zmiany, które można śmiało nazwać rewolucyjnymi. Polski Ład wprowadził sporo zamieszania przede wszystkim u przedsiębiorców.

radca prawny AGNIESZKA ROLBIECKA*:

To prawda!

Przepisy – zarówno te określane mianem Polskiego Ładu, obowiązujące od 1 stycznia 2022 roku, jak i te nazwane Polskim Ładem 2.0, obowiązujące od 1 lipca 2022 roku – wprowadziły szereg zmian zarówno u przedsiębiorców, jak i osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej.

Koniec roku 2022 zbliża się nieubłaganie, jak przygotować się do rozliczenia dochodu?

Dla pracowników, zleceniobiorców czy świadczeniobiorców sprawa jest prosta, ponieważ za rozliczenie podatku i przekazanie informacji odpowiada pracodawca, zleceniodawca czy też organ wypłacający świadczenie. Na pewno jednak samodzielna weryfikacja otrzymanego rozliczenia będzie trudniejsza. Warto więc w przypadku jakichkolwiek wątpliwości poprosić pracodawcę o udostępnienie list płac z całego roku czy też kart wynagrodzeń, co pozwoli skonsultować się ze specjalistą.

Rozumiem, że u osób prowadzących własną firmę sprawa jest bardziej skomplikowana?

W przypadku przedsiębiorców – osób fizycznych prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze przygotowanie się do rozliczenia rocznego zależy od wybranej przez nich formy opodatkowania.

Jakie zasady będą obowiązywać w przypadku rozliczenia na zasadach ogólnych?

W przypadku rozliczenia na zasadach ogólnych obowiązuje skala podatkowa z następującymi założeniami: kwota wolna od podatku to 30 000 zł; dochód powyżej tej kwoty do 120 000 zł opodatkowany jest według stawki 12% pomniejszonej o kwotę zmniejszającą podatek 3 600 zł; dochód przekraczający kwotę 120 000 zł opodatkowany jest według stawki 32%.

A czym charakteryzuje się podatek liniowy?

Podatek liniowy wybierany jest przez przedsiębiorców, których dochody przewyższają kwotę 120 000 zł rocznie, gdyż wówczas stosują stałą stawkę podatku w wysokości 19%. Jest to forma opodatkowania ściśle związana z prowadzoną działalnością gospodarczą, a przychody z innych źródeł, np. ze stosunku pracy, nie łączą się z nią. Nie jest też możliwe opodatkowanie wspólne z małżonkiem czy też odliczenie ulg.

Jaki wpływ na rozliczenia roczne ma składka zdrowotna?

Należy pamiętać, że w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% dochodu i nie podlega odliczeniu od podatku dochodowego, jak miało to miejsce dotychczas. W Nowym Ładzie forma opodatkowania podatkiem liniowym została uprzywilejowana niższą stawką składki zdrowotnej – na poziomie 4,9% dochodu. Dodatkowo Nowy Ład 2.0 umożliwił częściowe odliczenie opłaconych składek zdrowotnych od dochodu, jednak w kwocie nie wyższej niż 8 700 zł rocznie. Podobne rozwiązanie, związane z możliwością odliczenia od przychodów opłaconych 50% składek zdrowotnych, wprowadzono u podatników rozliczających się ryczałtem.

Na co należy wraz z końcem roku zwrócić uwagę, rozliczając się z fiskusem?

Zarówno w ryczałcie, jak i w podatku liniowym możliwe jest – po przeprowadzeniu oczywiście stosownej analizy – dokonanie rozliczenia na zasadach ogólnych, bez konieczności zmiany formy opodatkowania, co jednak, i to jest bardzo ważne, nie skutkuje zmianą formy opodatkowania na rok 2023. Zmiany wprowadzone Polskim Ładem i ich wpływ na rozliczenie podatku za rok 2022 to szerokie zagadnienie. To prawda – jest niemożliwe do szczegółowego zreferowania w krótkiej rozmowie. Szczególnie ważna jest analiza ewentualnej zmiany sposobu rozliczenia. W ryczałcie na przykład konieczne może być przeliczenie całego roku i założenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów zamiast uproszczonej ewidencji. Jednym zdaniem, czeka nas trudne podsumowanie roku, dlatego warto doradzić się specjalisty, żeby wybrać dla siebie jak najkorzystniejszą formę rozliczenia. Dziękuję za rozmowę. Jacek Klajna *radca prawny Agnieszka Rolbiecka z Kancelarii Radców Prawnych Piotrowski Rolbiecka oraz Kancelarii Księgowo-Podatkowej Piotrowski Rolbiecka Sp. z o.o. z siedzibą w Chojnicach.

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.