Jaka chlorella jest najlepsza – właściwości i zastosowanie

Ta alga w niemal 50% składa się z białka, ale to tylko jedna z jej zalet, bowiem chlorella jest bogatym źródłem witamin i mikroelementów.

Chlorella właściwości

Do tego błonnik, chlorofil, na bogato więc. Oprócz żelaza zawiera też wapń, potas, magnez, cynk, mangan, fosfor, selen i jod. Spożywając ją dostarczasz ciału również witaminy A, C i E, witamin z grupy B, przeciwutleniacze, aminokwasy, chlorofil i kwasy nukleinowe. Chlorella jest niemal tak stara jak planeta Ziemia, a jej struktura prawdopodobnie pozostaje niezmienną od tysiącleci. Odkryto ją jednak dopiero w okolicach XIX wieku, a kolejnych parę dekad zajęło określenie jej cudownych właściwości i potencjału. Prawdziwym przełomem dla tej niepozornej algi była I wojna światowa i poszukiwanie alternatywnych źródeł pokarmu. Chlorella, ze swoim profilem odżywczym, była idealną kandydatką, więc Japonia rozpoczęła jej komercyjną produkcję, a lata później dystrybucję. Chociaż na początku swojej kariery alga nie cieszyła się dużą popularnością, dzięki odczuwalnemu wpływowi na samopoczucie ciała i urodę, obecnie jest najprawdziwszym hitem i nie zanosi się żeby miała zniknąć z superfoodowej listy przebojów.

Marketingowa ściema

Wielu producentów chlorelli reklamuje się tym, że ich chlorella ma tzw. rozbitą strukturę komórkową lub rozerwaną ścianę komórkową. Jest to jednak procedura, którą stosuje się w przypadku każdej chlorelli sprzedawanej jako suplement (przypominam, że w innym przypadku nie byłoby można jej po prostu strawić i przyswoić zawartych w niej substancji odżywczych). Mało kto mówi natomiast o zawartości feoforbidów – alergenów, które znajdują się w KAŻDEJ chlorelli! Ich dopuszczalna norma wynosi 60 mg

Chlorella jedzenie

Dlatego nie mówimy: chlorella dawkowanie, bo to odnosiłoby się do leku, a chlorella jest jedzeniem. Fakt, o silnie skoncentrowanych wartościach odżywczych, ale jedzeniem. Chociaż w domu dawkuje się dzieciom kostki czekolady:)

Chlorella w proszku – Chlorella tabletki

Stosowanie chlorelli w tabletkach należy zacząć od ½ tabletki Chlorelli dziennie (dzieci od 1/4 tabletki) i stopniowo zwiększać porcję, dokładając raz w tygodniu kolejną ½ tabletki (dzieci 1/4 tabletki), aż do osiągnięcia dziennego pułapu około 3-4 gramów (dorośli), a dzieci w zależności od wieku. Przyjmuje się, że roczne dziecko może chrupać (tak, one naprawdę to robią:) 1 gram organicznej chlorelli. W przypadku chlorelli w proszku zaczynaj od ⅛ łyżeczki do herbaty i stopniowo zwiększaj porcję do osiągnięcia jednej płaskiej (5 gramów) bądź troszeczkę bardziej “czubatej” łyżeczki. Dzieciom rozpoczynasz dawkowanie Chlorelli w proszku od czubeczka łyżeczki (na dotknięcie). Albo włącz chlorellę do śniadania, lub jedz na 15 minut przed posiłkiem i od rana ciesz się jej właściwościami. Wieczorem staraj się nie przyjmować chlorelli, chyba, że 1-2 tabletki tuż po zjedzeniu ryby (rtęć!)

Chlorella działanie

Chlorella cieszy się popularnością ze względu na swoje detoksykujące właściwości. Odpowiada za nie twarda, nie trawiąca się, zewnętrzna powłoka chlorelli. Kiedy chlorella jest przyjmowana regularnie, włóknista powłoka wiąże się z metalami ciężkimi i innymi toksynami i pomaga wydalać je z organizmu. Wiele osób na początku suplementacji chlorellą odczuwa częstsze ruchy jelit. Wynika to właśnie ze wzmożonego procesu oczyszczania zachodzącego w układzie pokarmowym.

Spożywając chlorellę, dzięki dużej ilości zawartego w niej chlorofilu, podnosisz też poziom hemoglobiny we krwi. Chlorofil i hemoglobina mają bardzo podobną strukturę cząsteczkową, jedyną różnicą jest to, że w miejscu, w którym hemoglobina zawiera żelazo, chlorofil zawiera magnez. Wraz ze wzrostem hemoglobiny wzrasta też dotlenienie krwi.

Chlorella odchudzanie

W podsumowaniu jednego z badań dotyczących chlorelli u wszystkich uczestników i uczestniczek zauważono zmniejszenie procentu tłuszczu w składzie ciała.Według innego badania zawarte w chlorelli substancje hamują wzrost komórek tłuszczowych. Co więcej, algi balansują poziom cukru we krwi, a dzięki temu, poza wspomnianym blokowaniem komórek tłuszczowych, potencjalnie zmniejszają poziom tłuszczu we krwi, zwiększając tolerancję glukozy i wrażliwość na insulinę.

Chlorella dla dzieci

Dr Mark Drucker, pediatra z Kalifornii i autorytet medycyny holistycznej, w wywiadzie dotyczącym odżywiania dzieci mówi, że zaczął podawać swoim dzieciom chlorellę gdy miały 8 miesięcy (aczkolwiek zaleca się podawanie tej algi dopiero od pierwszego roku życia – nie róbcie tego wcześniej na własną rękę, bez konsultacji z pediatrą lub wykwalifikowanym dietetykiem).

Bardzo szybko zauważył nie tylko pojedyncze ząbki wyszczerzone w zielonym uśmiechu, ale także dużo profitów. Jak zaznacza doktor Drucker, ten zielony pokarm NIE MOŻE ZASTĄPIĆ zdrowego odżywiania. Zawiera on jednak całe spektrum niezbędnych substancji zbilansowanych w naturalny sposób.

Chlorella dla dzieci to dobry dodatek do zbilansowanej diety niejadków. Podczas badań w Japonii podawano 22 chłopcom i 18 dziewczynkom po 2 gramy chlorelli dziennie przez 112 dni. Dla porównania wyników monitorowano 18 chłopców i 15 dziewczynek nie przyjmujących chlorelli.

Po zakończeniu badania chłopcy, którzy przyjmowali algę, urośli dwukrotnie więcej niż dzieci z grupy porównawczej. Nie tylko urośli szybciej, ale także podniosła się ich waga. U dziewczynek nie było widać dużych różnic we wzroście, jednak te, które przyjmowały chlorellę, nie miały problemu ze zdrowym przybieraniem na wadze, która wzrosła u nich niemal dwa razy bardziej w porównaniu do małych pacjentek, które nie dostawały algi.

Chlorella – objawy oczyszczania

Na początku stosowania chlorelli pojawiają się objawy oczyszczania – w niektórych przypadkach, za sprawą swoich detoksykujących właściwości, chlorella może wywoływać częstsze wizyty w toalecie, lekką nadwrażliwość na słońce, wzdęcia i mdłości. Właśnie dlatego poleca się przyzwyczajać do niej ciało stopniowo.

— Jakub Gronowski

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.