Jutro zabrzmi w szkołach pierwszy dzwonek. Warto już dziś zobaczyć, którędy prowadzi „bezpieczna droga do szkoły”

Po wakacyjnej przerwie czas wrócić do szkoły. To wyzwanie nie tyko dla dzieci ale przede wszystkim dla dorosłych. W rejonach placówek szkolno – opiekuńczych należy spodziewać się wzmożonego ruchu nie tylko pieszych ale i kierujących. W pierwszych dniach września policjanci szczególnie w tych rejonach bacznie przyglądać się będą wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, wszystko po to by droga do i ze szkoły była bezpieczna. Pierwszy dzwonek to nie tylko sygnał rozpoczęcia nauki w szkole, ale czas kiedy dorośli powinni już przekazać swoim dzieciom jak bezpiecznie zachowywać się na drodze i jak być na niej widocznym.

Pamiętajmy, jak ważne jest, aby dzieci były odpowiednio przygotowane do pokonania własnej drogi do szkoły. Powinny znać wszystkie niebezpieczne miejsca, które mogą napotkać, zmierzając na lekcje. Rodzice i opiekunowie muszą zaangażować się w proces uświadamiania najmłodszym zagrożeń, jakie mogą spotkać podczas drogi do szkoły. Upewnijmy się, że nasze pociechy wiedzą, gdzie przechodzić przez jezdnię i w jaki sposób. By zwiększyć bezpieczeństwo dzieci, ich ubrania oraz plecaki wyposażmy w widoczne po zmroku odblaskowe elementy.


Jeszcze przed pierwszym dzwonkiem każdy z opiekunów może pokazać swoim podopiecznym, jak wygląda ich własna bezpieczna droga do szkoły:
– przejdźmy z naszymi dziećmi całą trasę prowadzącą do szkoły. Pokażmy, gdzie są przejścia dla pieszych, gdzie jest sygnalizacja świetlna,
– pokażmy na co uczeń powinien zwrócić uwagę, gdy będzie zmierzał na lekcje,
– poinstruujmy, jak należy się zachować, dochodząc do przejścia dla pieszych, w którą stronę należy spojrzeć, zanim wejdziemy na „pasy”,
– wskażmy, jakie warunki należy spełnić, aby bezpiecznie pokonać przejście dla pieszych,
– pamiętajmy, że najbezpieczniejsza droga do szkoły nie oznacza wcale tej najkrótszej.


Niech droga do szkoły będzie bezpieczna dla każdego.

źródło: Komenda Powiatowa Policji w Chojnicach

przez redakcja

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.