Już wiosna

I przyszła do nas wyczekiwana wiosna! Wraz z nią ruszyło pozimowe sprzątanie miasta, ale także realizacja wielu ważnych inwestycji. W marcu zakończyliśmy przebudowę odcinka ul. Igły, finiszujemy budowę drogi z płyt betonowych na ul. Wielewskiej i Długiej, do końca maja zakończy się budowa także z płyt betonowych odcinków ulic: Jagodowej, Jaśminowej i Wrzosowej. Ponadto, trwają prace związane z budową ścieżek rowerowych oraz realizacją projektu Poprawy gospodarki wodami opadowymi i roztopowymi na terenie MOF Chojnice-Człuchów”.

Dużym zainteresowaniem mieszkańców cieszy się również „Rewitalizacja Dzielnicy Dworcowej”. W ramach projektu rozpoczęliśmy budowę budynku przy ul. Dworcowej na cele społeczne wraz z zagospodarowaniem otoczenia. Zostanie w nim utworzone zaplecze na potrzeby projektu działań społecznych na rzecz mieszkańców Dzielnicy Dworcowej, które będzie realizował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Będzie to placówka wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży oraz punkt opieki dziennej dla osób niesamodzielnych. W budynku świadczone będzie też wsparcie dla rodzin. Utworzone zostanie następujące zaplecze: sale dla grup świetlicowych placówki wsparcia dziennego i sale punktu opieki dziennej dla osób niesamodzielnych oraz gabinet wychowawców, kierownika placówki wsparcia dziennego, asystentów i osób świadczących specjalistyczne usługi społeczne. Niewielki obiekt uzyska estetyczne otoczenie z miejscem rekreacyjnym i kilkoma miejscami parkingowymi. Do użytku mieszkańców zostanie oddany jesienią tego roku. Szacunkowa wartość zadania to 1,3 mln zł.

W ramach projektu „Rewitalizacji Dzielnicy Dworcowe” Gmina Miejska Chojnice zrealizuje nie tylko budowę nowej placówki, ale także budowę ul. Subisława na odcinku do ul. Towarowej (ok. 3 mln zł) oraz kompleksowe zagospodarowanie przestrzeni Wzgórza Ewangelickiego (ok. 2,4mln zł). Ponadto, aż 26 przedsięwzięć planowanych jest do realizacji przez Partnerów biorących udział w projekcie, tj. Spółdzielnię Mieszkaniową oraz 6 wspólnot mieszkaniowych. Wartość szacunkowa tych zadań to ok. 3,4 mln zł.

Partnerzy projektu zrealizują w ramach swojej części projektu remont wspólnych elementów budynków, tj. fundamentów, elewacji, dachów oraz klatek schodowych, jak również zagospodarują najbliższe otoczenie (zaplanowano prace dot. uporządkowania i utwardzenia terenów, budowę miejsc postojowych, wiat śmietnikowych, oraz nowe zagospodarowanie terenów, w tym nowe nasadzenia zieleni drzew i krzewów, wykonanie małej architektury, remonty chodników).

Spółdzielnia Mieszkaniowa zaplanowała przeprowadzenie remontu w 20 budynkach położonych na obszarze rewitalizacji łącznie z ich najbliższym otoczeniem tj. przy ul. Warszawskiej, Łanowej, Spółdzielczej Drzymały, Budowlanych.

Projekt “Rewitalizacja Dzielnicy Dworcowej w Chojnicach” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020, 8 Oś priorytetowa: Konwersja, działanie 8.1.Kompleksowe przedsięwzięcia rewitalizacyjne – Wsparcie dotacyjne, poddziałanie 8.1.2. Kompleksowe przedsięwzięcia rewitalizacyjne w miastach poza Obszarem Metropolitarnym Trójmiasta.

Całkowita wartość projektu przekroczy 10 mln zł. Kwota przyznanego dofinansowania wyniosła prawie 6,1 mln zł, a w tym ok 5,1 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Unia Europejska) i ok 934 tys. zł z budżetu państwa.

Będziemy świadkami zmian, które poprawią nie tylko wizualną stronę „Dzielnicy”, ale też stworzą nowe możliwości do realizacji planów i zamierzeń mieszkańców.

Arseniusz Finster
Irmina Szyca

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.