Kapsuła czasu także w Chojnicach

31 stycznia 2020 roku Chojnice obchodzić będą setną rocznicę powrotu do macierzy. Chcąc uczcić to wydarzenie Urząd Miejski w Chojnicach w partnerstwie z chojnickim placówkami kultury zamierza pod płytą Starego Rynku zakopać Kapsułę czasu. Jej otwarcie ma nastąpić po stu latach w 2120 roku.

Organizatorzy zapraszają mieszkańców miasta do włączenia się w akcję wypełnienia Kapsuły, która ma być skarbnicą wiedzy w dla przyszłych pokoleń o życiu codziennym w naszym mieście w czasie obchodów stulecia. W Kapsule mają znaleźć się małe przedmioty, które chojniczanie chcą przekazać przyszłym pokoleniom i listy do przyszłości.

Projekt podzielony został na dwie części. Pierwszą jest konkurs „Listy do przyszłości” adresowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zadaniem uczestników jest napisanie listu, który zawierać będzie aktualny obraz Chojnic, np. architekturę, mieszkańców, samorząd, wydarzenia itp. Listy mają być napisane ręcznie na kartce w formacie A5. 10 najciekawszych prac, które wyłonią organizatorzy, umieszczonych zostanie w Kapsule czasu.

Druga część związana jest z gromadzeniem przedmiotów, które mają się znaleźć w Kapsule. Zachęcamy mieszkańców do przynoszenia ich do Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach, która mieści się przy ul. Wysokiej 3, pokój 104. Mają to być drobne przedmioty, np. książki, aktualne wydania lokalnych czasopism, fotografie, medale, dokumenty, przedmioty życia codziennego i inne rzeczy pokazujące realia obecnego życia w Chojnicach. Nie wszystkie materiały zostaną spakowane, a o ich wyborze zdecydują organizatorzy. Te, które nie zostaną umieszczone w Kapsule, zostaną zwrócone właścicielom.

Zarówno listy do przyszłości, jak i przedmioty przynosić można od 7.10.2019 do 15.11.2019 do Czytelni MBP w godzinach otwarcia działu. Szczegóły konkursu i jego regulamin, a także regulamin określający zasady gromadzenia przedmiotów znajdują się na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach, która sprawuje opiekę merytoryczną nad projektem.

Uroczyste zakopanie Kapsuły odbędzie się podczas głównych obchodów 100-lecia powrotu Chojnic do Ojczyzny, które odbędą się 31 stycznia 2020 roku.

Regulamin konkursu „Listy do przyszłości”
Zasady określające zbierania przedmiotów do Kapsuły czasu

źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.