Kronika wydarzeń

01 listopada

Na cmentarzu parafialnym trwała kwesta zorganizowana przez członków Społecznego Komitetu Ratowania Zabytkowych Nagrobków. Pomagało w niej 64 harcerzy. Zebrano 14110 zł. za te środki odnowione zostaną dwa nagrobki.

01 listopada

Kościół katolicki obchodził uroczystość Wszystkich Świętych. Chojniczanie wspominali wszystkich, którzy żyli przed nami, bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych i znajomych stawiając kwiaty oraz zapalając znicze. Tłumnie odwiedzali chojnickie cmentarze, by pomodlić się na grobach.

04 listopada

W gminie Chojnice od 1 stycznia opłata śmieciowa będzie wyższa o 6 zł. Na nadzwyczajnej sesji Rady gminy Chojnice jednogłośnie zatwierdzono podwyżkę opłaty za zagospodarowanie odpadów z 24 zł na 30 zł od osoby miesięcznie. Mieszkańcy, którzy część swych odpadów kompostują, zapłacą 28 zł.

05 listopada

18 miejsc na podium dla tancerek z ChCK. Zespół Sigma do 15 lat, solistki i duet z Chojnickiego Centrum Kultury znakomicie wypadły na Mistrzostwach Ekstraklasy Związku Nowoczesnego Tańca Sportowego organizowanych w Łasku koło Łodzi, podczas którego wytańczyły 9 pierwszych, 5 drugich i 4 trzecie miejsca.

05 listopada

Chojniczanie odpowiedzieli na apel miejskiego radnego Patryka Tobolskiego i wzięli wraz z nim udział w akcji sadzenia drzewek przy placach zabaw. Zasadzili sporą ilość drzew na 6 placach zabaw: przy ulicach Jabłoniowej, Kopernika, Sybiraków, Ludowej, Jana Pawła II oraz Ustronnej.

05 listopada

W meczu 17 kolejki rozgrywek Fortuna 1 Ligi, GKS Katowice podejmował Chojniczankę. Gospodarze przed spotkaniem zajmowali 7 pozycję w tabeli, a goście byli na pozycji spadkowej i nie przyjechali na Śląsk w roli faworyta. GKS Katowice – Chojniczanka 3:0 (0:0)

06 listopada

Około 40 zawodników z 3 województw przyjechało do Chojnic, by rywalizować w 17. już edycji Mistrzostw Regionu Północnego w Tenisie Stołowym. O zwycięstwa w 6 kategoriach walczyli pingpongiści z województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego, zarówno reprezentanci klubów, jak i amatorzy. W najliczniej obsadzonej kategorii mężczyzn do 40 lat na najwyższym stopniu podium stanął Piotr Mojka z TS Chojnice, drugi był Patryk Lewandowski z Gryfu Szczecinek, a trzeci Szymon Żynda z Granita Koczała.

06 listopada

W niedzielę Red Devils podejmował Legię Warszawa. Red Devils – Legia Warszawa 4:1 (1:1) 06 listopada Kolejarz Chojnice przegrał, na inaugurację sezonu w III lidze koszykówki, z UKS Trójeczką Olsztyn. W niedzielę w Hali Widowiskowo-Sportowej w Chojnicach lepiej prezentowali się zawodnicy gości, którzy zasłużenie wygrali 83:48.

07 listopada

W ratuszu gościł, Tomasz Szcześniewski wraz z gronem wolontariuszy, ojciec Zosi z Wałdowa w pow. sępoleńskim, która jest chora na SMA. W sobotę 5.11. w Chojnicach jego sztab zbierał podpisy pod petycją adresowaną do Rządu i Ministerstwa Zdrowia, by zmienili swą decyzję ograniczającą grono dzieci, które kwalifikują się do refundacji potrzebnego leku. Burmistrz Chojnic Arseniusz Finster zapowiedział, że wkrótce radni miejscy będą głosować nad apelem w tej samej sprawie.

07 listopada

Jak poinformował na konferencji prasowej burmistrz Arseniusz Finster, w związku z niedawną decyzją Zgromadzenia Wspólników ZZO w Nowym Dworze o zatwierdzeniu nowej taryfy za odbiór różnych rodzajów odpadów, którą zaproponowała Rada Nadzorcza i Zarząd Spółki, jest zmuszony wnioskować do Rady Miejskiej o podwyżkę stawki za odbiór odpadów zmieszanych. Aktualna stawka, czyli 18 zł od osoby i 17 zł, gdy mieszkaniec część odpadów kompostuje, funkcjonowała od 2021 roku i była jedną z kilku najniższych w gminach, które należą do ZZO w Nowym Dworze. Od 1 marca 2023 będzie podniesiona z 18 zł od osoby miesięcznie do 23 zł.

08 listopada

Decyzją Zarządu Klubu MKS Chojniczanka 1930 S.A. od dnia 8 listopada trener Tomasz Kafarski nie będzie prowadził już pierwszej drużyny Chojniczanki. Nasz zespół w kolejnych spotkaniach Fortuna 1 Ligi poprowadzi dotychczasowy szkoleniowiec drugiej drużyny, Piotr Kieruzel. Tomasz Kafarski pracował w Chojniczance od 29 maja 2021 roku. Naszą drużynę poprowadził w 57 oficjalnych meczach. Bilans to 28 zwycięstw, 10 remisów i 19 porażek.

09 listopada

Na patriotyczną nutę … „Spotkanie z pieśnią i piosenką patriotyczną. Cześć polskiej ziemi!” wrosło już w kalendarz imprez w Chojnicach. Tegoroczna 22 edycja festiwalu odbyła się 9 listopada w ramach obchodów Święta Niepodległości.

11 listopada

Starosta chojnicki oraz Przewodniczący Rady Powiatu Chojnickiego zaprosili mieszkańców do udziału w Powiatowych Obchodach Święta Niepodległości – 11 listopada 2022 r. Obchody rozpoczęło wystąpienie starosty Marka Szczepańskiego, Apel Poległych, salwa honorowa i złożenie wieńców oraz kwiatów pod Pomnikami Ofiar II Wojny Światowej i Chrystusa Króla. O godz. 22.00 odbyła się msza św. w intencji Ojczyzny i Powiatu Chojnickiego w Bazylice Mniejszej im. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Chojnicach.

11 listopada

Muzeum Historyczno – Etnograficzne w Chojnicach oraz Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku zaprosiło mieszkańców na otwarcie wystawy pt. Archeologia Zbrodni Pomorskiej 1939 – Chojnicka Dolina Śmierci. 17 listopada Komenda Powiatowa Policji w Chojnicach zorganizowała debatę społeczną, pod hasłem: ”Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. Celem tego spotkania było zdiagnozowanie i określenie potrzeb związanych z zagrożeniem bezpieczeństwa mieszkańców, wymagających podjęcia działań prewencyjnych przez Policję bądź inne podmioty odpowiedzialne za utrzymanie szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

21 listopada

W garażu Komendy Powiatowej PSP w Chojnicach odbyły się obchody Narodowego Święta Niepodległości połączone z uroczystym przekazaniem i poświęceniem samochodu pożarniczego. Podczas uroczystości zostały wręczone awanse, odznaczenia, wyróżnienia, dyplomy i nagrody dla funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, Druhów OSP, przedstawicieli władz samorządowych oraz służb mundurowych z powiatu chojnickiego oraz kościerskiego. Ponadto został przekazany i poświęcony pojazd pożarniczy GCBA 5/32, który zastąpi dotychczas używany pojazd. Nowy samochód wyposażony jest w zbiornik wodny o pojemności 5000 litrów, autopompę pożarniczą, zwijadło szybkiego natarcia, wyciągarkę elektryczną, agregat prądotwórczy oraz maszt oświetleniowy. Całkowity koszt zakupu pojazdu wyniósł 1.099.620 zł, z czego: budżet państwa – 699.620 zł, gmina Chojnice – 200.000 zł, powiat chojnicki – 100.000 zł, miasto Chojnice – 100.000 zł.

24 listopada

Krzysztof Brede został nowym trenerem Chojniczanki. 41-letni szkoleniowiec podpisał z naszym klubem półtoraroczny kontrakt. Będzie to powrót trenera Brede na ławkę trenerską w Chojniczance po ponad 4 latach. 24 listopada W wypożyczalni i czytelni dla dzieci odbyły się warsztaty „Jak czytać dzieciom”, które poprowadził reżyser, aktor, autor książek dla młodszych czytelników Grzegorz Szlanga. Ich celem było podpowiedzenie rodzicom, jak efektywniej wciągać dzieci w świat książki słuchanej dzięki pracy głosem.

24 listopada

Zespół Pieśni I Tańca Bławatki, działający przy Centrum Kultury w Chojnicach świętował jubileusz 30-lecia swojej działalności. Z tej okazji otwarto wystawę poświęconą działalności zespołu. Wystawę stanowią liczne pamiątki, zdjęcia, kroniki, oraz nagrody zdobyte na licznych festiwalach, konkursach i podróżach, zarówno w Polsce jak i za granicą. Zespół Pieśni i Tańca Bławatki powstał 7.10.1992 roku przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach w celu kontynuowania tradycji folklorystycznych regionu kaszubskiego. Zadania podjęli się Katarzyna Maliska i Leszek Karasiewicz pod batutą Kierownika Kapeli Jerzego Zaremby.

24 listopada

Szpital Specjalistyczny w Chojnicach otrzymał tytuł: „Symbol Nowoczesnej Opieki Medycznej 2022”. Symbol ten jest ogromnym wyróżnieniem i docenieniem pracy i zaangażowania pracowników szpitala na rzecz pacjentów.

24 listopada

W Chocińskim Młynie odbył się ostatni w tym roku wykład z cyklu „Czwartkowe spotkania z przyrodą” pt. „Żywe Muzeum Przyrody – Wielkopolski Park Narodowy”. Wysłuchano opowieści o florze, faunie i o elementach krajobrazowych parku związanych z działalnością lądolodu.

24 listopada

Odbyła się 28 sesja rady powiatu chojnickiego. W programie było zapoznanie się z informacją nt. przygotowania do zimowego utrzymania dróg powiatowych, dyskusja nad „Rocznym programem współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2023” oraz projektem uchwały w sprawie kontynuacji w 2023 roku polityki zdrowotnej, czyli finansowania zajęć w szkole rodzenia.

26 listopada

Chojnickie Centrum Kultury zaprosiło do podziemi kościoła gimnazjalnego na Koncert Andrzejkowy w wykonaniu zespołu EX-TREMA. Zespół powstał przy Chojnickim Centrum Kultury w 2014 roku, a jego zasadniczym repertuarem są kompozycje własne oraz standardy muzyki światowej. W koncercie słuchacze usłyszeli m.in. kompozycje Andrzeja Szumskiego w aranżacji Piotra Koperskiego.

28 listopada

Poniedziałek (28.11.) był ostatnim dniem pracy komendanta Straży Miejskiej w Chojnicach Arkadiusza Meggera. Po 29 latach służby jako municypalny i po 7 latach na stanowisku komendanta, odszedł na emeryturę.

przez redakcja

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.