Kuba Blokesz w podziemiach

Kameralne koncerty w podziemiach kościoła gimnazjalnego stały się już stałym punktem grafika w tym miejscu. Warto na nie chodzić i poznawać interesujących artystów.

Niedawno to tu swoją nową płytę, wydaną na czterdzieste urodziny promował Marcin Styczeń, który regularnie gości w Chojnicach i ma tu wielu swoich fanów. 13 kwietnia koncert dał Kuba Blokesz, którego też słuchaliśmy na Chojnickiej Nocy Poetów. Wtedy zachwycił czeskimi klimatami, śpiewając m.in. piosenki Jaromira Nohavicy czy Karela Kryla. Tym razem Blokesz przyjechał z nowymi piosenkami, z których być może złoży płytę. Towarzyszyli mu wiolonczelistka Dominika Kurpiel i gitarzysta oraz flecista Michał Szuba. Cała trójka wyczarowała poetycki klimat popołudnia, a sam wokalista dziwił się jednak, że ludzie przyszli: – Państwo zeszli do tej piwnicy, gdy tam u góry wszystko się zieleni i jest tyle słońca. Dziwię się, ale i cieszę…

Podpatrzone u sąsiadów

Piosenki Blokesza – mimo pozornej prostoty – tak jak u Stycznia zahaczają o rzeczy najistotniejsze. Nie tylko o miłość, która jest przecież wszechobecnym tematem w tym nurcie, ale też o sens życia i o Boga. Melodyjne i świetnie rozpisane na instrumenty kawałki wpadają w ucho i dobrze się ich słucha. Wypada życzyć artyście, by trzymał ten kurs i obdarował nas kolejnym krążkiem. A w podziemiach w dniu koncertu można było nabyć ostatnią płytę Blokesza nagraną z zespołem Chwila Nieuwagi. CD nosi tytuł „Morawska Brama” i pozwala przypomnieć sobie najciekawsze piosenki z czeskiej fonoteki, w tym wspomnianych już wyżej Nohavicy i Kryla. Jak podkreśla Blokesz, jego zauroczenie tymi produkcjami nie wzięło się znikąd. Artysta mieszka blisko granicy polsko- czeskiej i od dawna już chłonie kulturę sąsiadów. Sam tłumaczy teksty albo korzysta z pomocy żony.

Debiut z Lwowa

Warto dodać, że Kuba Blokesz jest laureatem kilkunastu festiwali i współpracował z takimi artystami, jak Andrzej Poniedzielski, Elżbieta Adamiak, Roman Kołakowski czy Stefan Brzozowski. Jego debiutem była płyta „Lwów. Szkice miejskie”, na którą złożyły się piosenki z tekstami współczesnych poetów ukraińskich. Był też producentem i kompozytorem dwupłytowego wydawnictwa z wierszami św. Teresy z Avili. A podczas Światowych Dni Młodzieży wystąpił w roli proroka Eliasza w musicalu „Jak ogień”.

Tekst i fot. Maria Eichler

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.