Kulturalna retrospekcja lata

Przypomnienie artykułu napisanego przez Pana Burmistrza Arseniusza Finstera, który ukazał się na początku tego miesiąca w naszej gazecie.

Wakacje dobiegły końca, a wraz z nimi zakończył się okres letnich imprez w Chojnicach. Jak co roku mieszkańcy, nasi sąsiedzi oraz turyści mogli uczestniczyć w wielu barwnych wydarzeniach, po których zostały miłe wspomnienia i być może pewien niedosyt.

Wakacje rozpoczęliśmy Dniami Chojnic, które świętowaliśmy w ostatni weekend czerwca. Podczas obchodów nastąpiło uroczyste odnowienie podpisania umowy partnerskiej z francuskim miastem Bayeux. Wręczyliśmy pośmiertnie na ręce bliskich Medal Zasłużonego Obywatela Miasta Chojnice Januszowi Palmowskiemu i Leszkowi Chamier Cieminskiemu. Tradycyjnie nastąpiła intronizacja Króla Kurkowego i pokazy artystyczne uczniów z naszych szkół. Tegoroczną gwiazda wieczoru był w piątek zespół LemON, w sobotę Jive oraz Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów, a w niedzielę z ukłonem w stronę naszych francuskich gości wystąpił Jan Jakub Należyty z koncertem „Gwiazdy nad Paryżem”.

Tydzień później mieliśmy okazję do bycia gospodarzem imprezy, na którą przybyło kilka tysięcy osób z różnych zakątków Polski i świata. Samym pociągiem Transcassubia przyjechało kilkaset gości. Mowa o XXI Światowym Zjeździe Kaszubów, największej plenerowej imprezie na Kaszubach. Przygotowania do tego wielkiego wydarzenia trwały intensywnie do ostatnich chwil. Impreza, tym bardziej dla nas ważna, że pierwszy Zjazd Kaszubów, który odbył się w 1999 r. miał miejsce również w naszym pięknym mieście. Na pamiątkę XXI Zjazdu, na płycie Starego Rynku zamieszczona została tablica upamiętniająca to ważne dla wszystkich Kaszubów wydarzenie.

Następnie po tygodniu mieliśmy okazję zobaczyć najlepsze teatry uliczne z całego kraju, które wystąpiły na ulicach miasta oraz w Fosie Miejskiej, podczas 27 edycji festiwalu teatralnego „Chojnicka Fiesta” im. Eugeniusza Mikołajczyka.

Trzy weekendy z rzędu wypełnione po brzegi sporą dawką muzyki, tańca i integracji mieszkańców. Ale to nie wszystko. To zaledwie przedsmak wakacyjnych imprez w mieście, bowiem 26 lipca starówka i Fosa Miejska zmieniły się w międzynarodową arenę taneczną dzięki Międzynarodowemu Festiwalowi Folkloru pod nazwą “Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata”. Mogliśmy podziwiać tancerzy m.in. z Czech, Szwajcarii, Meksyku, Serbii, Indii i Polski.

W wakacyjnym programie imprezowym nie zabrakło Krajowej Kaszubskiej Wystawy Psów Rasowych. Mogę śmiało napisać, że wydarzenie to, cieszy się niezwykłą popularnością nawet wśród najmłodszych mieszkańców. W tym roku mogliśmy podziwiać ponad 800 psów ponad 170 ras.

Pierwszy sierpniowy weekend rozpoczęliśmy XXV Chojnicką Nocą Poetów. To wydarzenie, które przyciąga nie tylko mieszkańców, ale również tłumy turystów. W tym roku na scenie w Fosie Miejskiej wystąpili aktorzy Joanna Szczepkowska, Olga Sarzyńska i Jerzy Schejbal oraz poeci Krzysztof Kuczkowski, Przemysław Dakowicz oraz Jarosław Jakubowski. Na scenie wystąpili także: Jarosław Kąkol z zespołem „Małe Kino”, Kapela Hanki Wójciak i Teatr Piosenki w spektaklu „Wędrowny Blask” pamięci Romana Kołakowskiego. Tydzień później odbyły się IX Chojnickie Noce Operetkowe. W sobotę zobaczyliśmy najsłynniejsze sceniczne dzieło Franza Lehara „Wesoła Wdówka” z udziałem solistów Operetki Śląskiej, sceny krakowskiej, wrocławskiej i warszawskiej oraz tancerzy Baletu Opery Lwowskiej. Natomiast w niedzielę zagościła w Chojnicach prawdziwa włoska muzyka w wykonaniu włoskich artystów podczas koncertu „Viva Italia”. W tym samym czasie zbiegła się druga impreza XXII Festiwal Piosenki Żeglarskiej. I chociaż sercem szant były Charzykowy, to w Chojnicach również nie zabrakło dźwięków żeglarskich piosenek.

W tym roku tak się złożyło, że wakacje rozpoczęliśmy Dniami Chojnic, a zakończyliśmy Dniami Powiatu Chojnickiego połączonymi z Pomorskim Dniem Aktywnego Seniora, podczas których odbył się coroczny Turniej Rycerski połączony z rekonstrukcją oblężenia Chojnic w 1466 r. Dni Powiatu dostarczyły również sporej dawki wrażeń. Odbył się turniej piłkarski, Rajd Rowerowy Kaszubskiej Marszruty, a także koncert zespołu Brathanki.

Mówiąc o wakacyjnych imprezach w mieście należy wspomnieć również o VI Letnich Koncertach Organowych w kościele gimnazjalnym, które odbywały się zarówno w lipcu jak i sierpniu, i na które wstęp był bezpłatny, Dniach Kultury Japońskiej oraz rozrywkach w petanque. Ponadto przez całe wakacje mieszkańcy mogli odwiedzać m.in. chojnickie muzea i bibliotekę, gdzie czekały liczne wystawy związane z historią, etnografią i literaturą.

W mojej ocenie i w opinii wielu mieszkańców, z którymi rozmawiam, i którzy często odwiedzają mnie w urzędzie, śmiem stwierdzić, że w Chojnicach podczas tegorocznych wakacji nie można było się nudzić. Przedstawiona oferta imprez i wydarzeń była na tyle różnorodna, że każdy znalazł dla siebie coś interesującego. Niewątpliwie strzałem w dziesiątkę była organizacja Dni Chojnic, Światowego Zjazdu Kaszubów czy też Dni Powiatu Chojnickiego w Parku 1000-lecia. To miejsce okazało się miejscem fantastycznym do organizowania dużych imprez. Zapewne wśród Państwa znajdą się i tacy, którym czegoś zabrakło wśród proponowanych wydarzeń, bądź dostrzegli pewne niedociągnięcia. Tym wszystkim osobom pragnę podziękować za krytykę, bo merytoryczna krytyka jest wszystkim potrzebna i może wnieść wiele pozytywów i jednocześnie pragnę zapewnić, że jako organizatorzy staramy się być z roku na rok lepsi, wyciągać wnioski i tak przygotowywać kalendarz imprez, aby dogodzić wszystkim. Jako Wasz Burmistrz pozostaję otwarty na propozycje organizowanych w mieście imprez. Jeśli macie ciekawe pomysły bądź propozycje, to podzielcie się z nimi ze mną. Zapraszam we wtorki, w dzień interesanta do ratusza na rozmowę, bądź do biura Promocji Regionu Chojnickiego. Bo to właśnie z rozmów z Wami rodzą się najciekawsze pomysły.

Na zakończenie informacja, o której może nie wszyscy wiedzą, a którą warto się chwalić. Padł rekord frekwencji kina w Chojnickim Centrum Kultury. Spośród wszystkich kin jednosalowych w Polsce najwięcej widzów obejrzało film pt. „Król lew” produkcji The Walt Disney Company w Chojnickim Centrum Kultury. Cieszę się bardzo z tego faktu, bo to potwierdza moje przekonanie, jak bardzo inwestycja jaką była przebudowa i modernizacja Chojnickiego Centrum Kultury była potrzebna.

Drodzy Mieszkańcy korzystajcie z tego co mamy w naszej „Bramie Pomorza”. Odwiedzajcie kino, muzea, bibliotekę, pływajcie na basenie i bawcie się z dziećmi na placach zabaw, bo to wszystko jest dla Was i do Waszej dyspozycji.

Burmistrz Arseniusz Finster

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.