Leszek Bonna kandyduje do Sejmu

Co stoi za tak niespodziewaną decyzją?

Ojczyzna wzywa. Najłatwiej byłoby powiedzieć. Jednak mam bardziej pragmatyczne podejście do patriotyzmu. Nasz region potrzebuje reprezentanta, który będzie dbał o interesy naszej społeczności. Nie chodzi o powtarzanie górnolotnych haseł – jak w Polsce jest dobrze, jak poprawił się byt Polaków. Nasz status poprawia się systematycznie od 30 lat, od kiedy zrezygnowaliśmy z gospodarki ręcznie sterowanej. Chodzi o pracę u podstaw – bo jest wiele płaszczyzn, które wymagają uwagi i dotykają bezpośrednio naszych mieszkańców. Przykładem tutaj może być ochrona zdrowia czy ochrona środowiska. Te dwa zagadnienia są ze sobą nierozerwalne. Rządzący nie mają pomysłu na pogarszające się warunki w służbie zdrowia. Dochodzą nowe problemy, z którymi przyjdzie się nam w najbliższym czasie zmierzyć. Wiem o czym mówię, bo jestem uczestnikiem tego procesu. Pozorowane są programy dotyczące ochrony czystego powietrza i wody. Nastąpiła ich centralizacja, a to samorządy na zasadzie zadania zleconego powinny wykonać pracę w tym temacie. A za tym powinny iść także konkretne środki finansowe. I wreszcie. Poseł jest jak klucz. Ma dostęp do administracji rządowej, ministerstw. Powinien korzystać ze swoich uprawnień w praktyce. Jest wiele problemów, z którymi borykają się burmistrzowie czy wójtowie. Trzeba im pomóc dotrzeć do odpowiednich osób decyzyjnych, czasem także przyspieszyć lub nadać odpowiedni bieg dla spraw. Poseł jest takim adwokatem spraw lokalnych, o których urzędnicy szczebla państwowego często nie mają pojęcia. Kandyduję, bo uważam, że jest jeszcze wiele do zrobienia. Mam energię i zapał, aby pracować na rzecz naszego regionu.

Startując z list Koalicji Obywatelskiej popiera Pan program koalicji. Czy może go Pan przybliżyć czytelnikom?

W połowie lipca odbyło się forum programowe Koalicji Obywatelskiej. Dwa tysiące uczestników dyskutowało na wiele ważnych tematów dotyczących kluczowych obszarów działalności państwa. Na ponad 50 panelach z udziałem niespełna 300 ekspertów i społeczników dyskutowano o dzisiejszym stanie kluczowych obszarów państwa bezpośrednio wpływających na życie Polek i Polaków. Wypracowano 6 obszarów, które są kluczowe – wolność i demokracja, wyższe płace, europejska ochrona zdrowia, przyjazna szkoła.

Mając doświadczenie z Sejmiku wojewódzkiego na pewno nie zapomni Pan o Chojnicach. Na jakich płaszczyznach będzie Pan wspierał miasto i mieszkańców?

Kompetencje posła są określone jako te dotyczące spraw ogólnopolskich i inwestycji centralnych, ale przede wszystkim dotyczą tworzenia prawa. Każdy poseł jest przede wszystkim posłem Rzeczpospolitej, lecz każdy ma korzenie lokalne i dla każdego najmilsza sercu jest jego mała ojczyzna. Moim zadaniem w pierwszym rzędzie będzie zadbanie o poprawę stanu drogi krajowej 22 i utworzenie w jej przebiegu węzła, co pozwoli skomunikować ją z planowaną zachodnią obwodnicą Chojnic. Na pewno w obszarach mojej aktywności będą ochrona zdrowia, edukacja i ochrona środowiska. Wszystkie te obszary życia żywo dotyczą chojniczan. Będę promował moje piękne rodzinne strony. Na pewno nie będę chciał, żeby Chojnice, czy Charzykowy kojarzyły się z aktywnością poselską, w wyniku której artysta za występ w koszulce z napisem KONSTYTUCJA traci pracę.

Zakładając, że zostanie pan Posłem. Co stanie się ze szpitalem? Czy nadal będzie Pan pełnił funkcję dyrektora?

Szanowny Panie Redaktorze! Chojnicki szpital ma ponad 130 letnią historię i na pewno będzie dalej istniał. Nie ma bowiem ani ludzi ani dyrektorów niezastąpionych. Najpierw z pokorą poczekam na wynik wyborów. Na decyzję przyjdzie czas po wyborach, jeżeli oczywiście zdobędę mandat posła. Póki co jestem radnym Sejmiku Województwa Pomorskiego i łączę funkcję radnego z obowiązkami dyrektora szpitala. Będąc posłem również można łączyć sprawowanie mandatu poselskiego z pracą zawodową.

Ochrona zdrowia to bardzo poważny temat w całym kraju. Problemy kadrowe, presja płacowa i na końcu pacjent, który czują się pozbawiony opieki. W jakiej kondycji jest chojnicki szpital?

Nasz szpital od wielu lat nie ma żadnych długów. Niestety, po ostatniej nieudanej niby reformie ochrony zdrowia wprowadzającej tak zwaną sieć szpitali sytuacja wszystkich szpitali powiatowych pogarsza się. Reforma sprzed dwóch lat w najmniejszy sposób nie poprawiła sytuacji pacjentów. Kolejki się wydłużyły, na szpitale nałożono dodatkowe obowiązki za niewystarczające finansowanie. Brak kadry medycznej i ciągły jej transfer do sektora prywatnego oferującego wyższe wynagrodzenie to realne zagrożenie dla zachowania ciągłości udzielania świadczeń medycznych. Ponadto szpital jest ofiarą własnego sukcesu. Dobra marka wypracowana przez zaangażowaną i kompetentną załogę skutkuje tym, że 30 % naszych pacjentów to osoby spoza powiatu chojnickiego. Powoduje to utrudniony dostęp do opieki medycznej mieszkańcom powiatu chojnickiego. Niestety, ale takie mamy prawo.

Jako radny Sejmiku wojewódzkiego aktywnie działa Pan na rzecz regionu chojnickiego. Jakby pokusił się Pan o małe podsumowanie – co udało się zrobić przez te wszystkie lata.

Radnym Sejmiku Województwa Pomorskiego jestem już 13 lat. Mam wielką satysfakcję z tego, że na moich oczach i między innymi za moją sprawą jako radnego, nasze województwo tak się rozwinęło i wypiękniało. Popatrzcie jak wypiękniał Gdańsk. Jak obecnie jest świetnie skomunikowany z całym światem. Jak dynamicznie się rozwija. Popatrzcie jak przez ostatnie kilkanaście lat zmieniły się Chojnice i cały nasz powiat. Trzeba pamiętać o tym, że dysponentem znaczących funduszy unijnych w ramach regionalnych programów operacyjnych (RPO) są samorządy wojewódzkie. Z RPO naszego województwa dofinansowano kilka tysięcy różnego rodzaju inwestycji. Od tych infrastrukturalnych poprzez edukacyjne, zdrowotne, wspierające przedsiębiorczość i innowacyjność aż po te dotyczące ochrony środowiska i szkoleniowe. Każdego mieszkańca naszego powiatu namawiam do spaceru po okolicy. Obserwujcie uważnie okolice i czytajcie tablice informacyjne z logo Unii Europejskiej. Te gdzie obok flagi Unii jest Gryf Pomorski – herb naszego województwa świadczą o dofinansowaniu przyznanym przez samorząd wojewódzki, którego jestem radnym. Obecnie realizowane są w Chojnicach takie inwestycje jak węzeł integracyjny, rewitalizacja dzielnicy dworcowej, deszczówki. Niedawno został oddany uczniom i studentom wspaniały kompleks przy ul. Świętopełka. Szkoda, że Pan Poseł Mrówczyński zapomniał przyjść na przekazanie sali gimnastycznej uczniom liceum, które tworzył. Z większych inwestycji muszę przypomnieć rewitalizację Parku Tysiąclecia, powstanie Centrum Edukacyjno – Wdrożeniowego, remont ulic Sukienników i Gdańskiej oraz powstanie chojnickiego centrum kardiologii w naszym szpitalu. Inwestycji z dofinansowaniem unijnym bądź z budżetu województwa było wiele. Na naszych oczach dzieje się pozytywna transformacja i Chojnice stają się atrakcyjną „miejscówką” jak mówią młodzi.

Wszyscy łączą Pana nazwisko ze szpitalem. A Leszek Bonna prywatnie?

Jestem mężem, ojcem i dziadkiem. Ta ostatnia rola pochłania obecnie najwięcej mojego wolnego czasu. To wspaniałe uczucie obserwować wspólną zabawę trzech chłopaków w wieku od roku do dwóch i pół. Rośnie mi ekipa kochanych urwisów. Mam wspaniałych znajomych, z którymi wraz z żoną podróżujemy po wielu miejscach Europy. Często są to tzw. przedłużone weekendy – czterodniowe wypady na przykład do Rzymu, Barcelony, Neapolu, Brukseli, Mediolanu. Taką możliwość daje Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, który oddalony jest od nas 1,5 godziny drogi samochodem. Rodzinnie mamy sentyment do przeszłości i historii. Staramy się ocalić i uratować od zapomnienia ruchome i nieruchome przedmioty zabytkowe. Mam wielki problem z brakiem czasu na leżakowanie przed telewizorem, co kiedyś nagminnie praktykowałem. Od czasu jak zostałem dziadkiem brakuje mi na to czasu. Teraz jestem wielkim fanem klocków LEGO i na nowo odkrywam budowanie świata z klocków razem z najmłodszym pokoleniem, z moimi wnukami. To dla nich, dla budowania ich przyszłości, a nie dla własnych ambicji startuję w tych wyborach.

Dziękuję rozmowę. Życzę wytrwałości w działaniach na rzecz powiatu chojnickiego oraz zdobycia mandatu.

Materiał sfinansowany przez KKW KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.