Mój Uzbekistan – spotkanie z podróżnikiem

Urząd Miejski w Chojnicach i Chojnickie Centrum Kultury zapraszają 15 maja na spotkanie z prof. dr hab. Tadeuszem Palmowskim, który opowie o zabytkach, przyrodzie i tajemnicach Uzbekistanu.

Uzbekistan to jedno z najbardziej fascynujących, w dużej części pustynnych państw Azji Środkowej. Jego historia sięga 7,5 tys. lat p.n.e. Był to obszar wielu różnych wpływów, w tym perskich, irańskich, tureckich, mongolskich. Jedwabny Szlak wpłynął tu nie tylko na rozwój wymiany handlowej, ale i na rozwój miast położonych na jego trasie. Do czasów współczesnych zachowały się całe układy urbanistyczne Chiwy, Buchary, Samarkandy razem ze starymi fortecami, meczetami, medresami, pałacami, mauzoleami itp. Duża część z nich znajduje się dzisiaj na liście UNESCO i jest podziwiana przez miłośników przeszłości z całego świata. Pieczołowicie kultywuje się tu także tradycyjne formy kulturowe różnych grup etnicznych. Widoczne jest to w strojach, tańcach, muzyce itp.

Jednym z ciekawych miejsc odwiedzanych w Uzbekistanie , jest Jezioro Aralskie zdegradowane prze współczesnego człowieka. Niewielka jego część, która zachowała się do dzisiaj także stanowi specyficzną „atrakcję” turystyczną , szczególnie przez miłośników ekologii. Współczesny Uzbekistan podziwiany przez turystów z całego świata, jest jeszcze mało zauważalny przez gości z Polski.

Prof. dr hab Tadeusz Palmowski – chojniczanin, geograf, po studiach związał się z Uniwersytetem Gdańskim na którym pracuje do dziś. Pełnił funkcje dyrektora Instytutu Geografii, prodziekana na Wydziale Biologii, Geografii i Oceanologii. Kieruje katedrą Geografii Rozwoju Regionalnego. Jest autorem 222 publikacji naukowych, w tym kilku książek. Dotychczas wypromował pięciu doktorów i 247 magistrów. Jest członkiem wielu gremiów w tym m.in. Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej Województwa Pomorskiego Wchodzi w skład Bałtyckiego Zespołu Doradczego przy Ministrze Spraw Zagranicznych, jest członkiem prezydium Komitetu Nauk Geograficznych PAN itp.

Jego hobby to żeglarstwo, fotografia i podróże. Dotychczas poznał ponad 70 krajów świata od norweskiego Spitsbergenu, aż po Nową Zelandię. Poprzez prelekcje popularyzuje geografię i podróże na uczelniach, w szkołach, w Polsce i za granicą.

Spotkanie organizowane jest w ramach obchodów setnej rocznicy powrotu Chojnic do macierzy.

Środa 15 maja, godz. 18:00
Podziemia kościoła gimnazjalnego
Wstęp: wolny

Organizatorzy: Urząd Miejski w Chojnicach, Chojnickie Centrum Kultury

Zapraszamy!

źródło: Chojnickie Centrum Kultury

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.