Najnowocześniejszy tomograf w Polsce

Pacjentom służy już od ponad miesiąca, ale wczoraj miała miejsce oficjalna prezentacja. Chojnicki szpital może pochwalić się najnowocześniejszym w Polsce tomografem, dzięki któremu miesięcznie można przebadać nawet 400 pacjentów.

To efekt dobrej współpracy wojewody, marszałka, posła i samorządu – mówił podczas spotkania w szpitalu starosta chojnicki Marek Szczepański. – Bo chociaż nas szpital jest powiatowy to jednak jego ranga jest subregionalna i z usług placówki korzystaj mieszkańcy nie tylko powiatu chojnickiego.

Nowy tomograf kosztował 3 mln zł., a został sfinansowany przez Pomorski Urząd Wojewódzki oraz Urząd Marszałkowski. Z budżetu wojewody przeznaczone zostały 2 mln 100 tys. zł natomiast marszałek dołożył 900 tys. zł. Dyrektor szpitala Maciej Polasik dziękował władzom wojewódzkim, jak też posłowi Aleksandrowi Mrówczyńskiemu oraz staroście Markowi Szczepańskiemu. Zaznaczył, że w planach jest wydłużenie pracy pracowni, aby jeszcze bardziej zwiększyć dostępność dla pacjentów.

W spotkaniu uczestniczyli też radiolodzy, którzy obsługują urządzenie. – Mogę śmiało powiedzieć, że zostały to bardzo racjonalnie wydane 3 mln zł. – podkreślała Nikodem Ojdowski, inspektor ochrony radiologicznej. – Mamy najnowocześniejsze urządzenie w Polsce. Badanie trwało wcześniej minutę, teraz wystarczy nam 30 sekund i dużo mniejsza dawka promieniowania, co pacjentowi wyjdzie tylko na dobre.


źródło: Powiat Chojnicki Starostwo Powiatowe w Chojnicach

przez redakcja

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.