Niepełnosprawne dzieci poczuły magię świąt

Świąteczny klimat był wyczuwalny 6 grudnia, w Zespole Szkół Specjalnych w Chojnicach. Podopieczni przeżywali mikołajkowe święto pod okiem opiekunów i rodziców. Nauczyciele zapewnili szereg atrakcji. Dzieci mogły wspólnie zaśpiewać kolędy i inne znane świąteczne utwory. O muzyczną oprawę zadbał Tomasz Klaman – nauczyciel wychowania artystycznego Szkoły Specjalnej.

Podczas, gdy rodzice zasiedli przy wspólnym stole, częstując się gorącymi napojami i posiłkiem, ich pociechy przebywały w salach specjalnie przygotowanych na tę okazję – wraz z opiekunami i wolontariuszami z Zespołu Szkół przy Nowym Mieście. Tam mogły poddać się wspólnym zabawom. Tomasz Klaman regularnie angażował wszystkie dzieci do wspólnego przeżywania wydarzeń. Nauczyciel zadbał o żywe przeżywanie „święta”. Grał na gitarze i śpiewał bożonarodzeniowe piosenki. Wtórował mu „Urwis Band”, którego jest opiekunem. Jest to zespół działający w szkole od 1999 roku. W jego skład wchodzą podopieczni, zarażeni muzyką, tańcem i śpiewem. Muzykanci zaśpiewali stworzone przez siebie utwory, zaś w tle zaprezentowano teledysk nakręcony w Zespole Szkół Specjalnych – z udziałem podopiecznych i opiekunów.

O świątecznej atmosferze świadczył też adekwatny wystrój szkoły. Występy odbywały się przy ozdobionej choince, a nad głowami uczestników znajdowały się świąteczne dekoracje. Mimo że do świąt Bożego Narodzenia musi upłynąć jeszcze kilka tygodni, to dzieci już teraz odczuwały ten klimat. Tradycyjnie, głównym punktem wydarzenia był święty Mikołaj i upominki dla dzieci.

Z pewnością udało się zrealizować cel tego wydarzenia. Przeżywanie mikołajkowego święta miało zapewnić uśmiech na twarzach podopiecznych. Ponadto, oprócz dziecięcej radości, ważne było szczęście spoglądających na swoje pociechy przybyłych rodziców.

Spotkanie Mikołajkowe zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Specjalnych w Chojnicach RAZEM przy wsparciu finansowym ze środków PFRON oraz środków własnych.

Fot. Dorota Narloch

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”38″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

przez Jacek

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.