Nowy rok szkolny z mniejszą liczbą uczniów

Wakacje – ulubiona pora roku dzieci i młodzieży właśnie dobiegła końca. Czas beztroskiej zabawy ustępuje miejsca codziennym obowiązkom, a zwłaszcza nauce wynikającej z obowiązku uczęszczania do szkoły. Jak co roku wydział Edukacji, Wychowania i Zdrowia w Urzędzie Miejskim w Chojnicach przygotował dane statystyczne dotyczące ilości uczniów i przedszkolaków rozpoczynających od września naukę.

Z zebranych danych wynika, że w nowym roku szkolnym 2022/2023 w szkołach prowadzonych przez miasto Chojnice będzie o 174 uczniów mniej niż przed rokiem. Oznacza to zatem zmniejszenie liczby oddziałów o sześć. Jednak sytuację ratuje ok. 200 dzieci z Ukrainy, bo gdyby nie one, to najprawdopodobniej tych oddziałów było by jeszcze mniej i to nawet o 12-15.

Niestety, dotarł do Chojnic niż demograficzny, który będzie skutkował także obniżeniem subwencji oświatowej. Od września do pierwszych klas chojnickich szkół podstawowych pójdzie łącznie 447 dzieci oraz 18 z Ukrainy.

Utworzonych zostanie 20 oddziałów. W kwestii liczby nauczycieli nic się nie zmienia i w porównaniu do roku ubiegłego liczba ta pozostaje bez zmian. Natomiast jeżeli chodzi o przedszkola, to przeżywają prawdziwy renesans. Od nowego roku szkolnego w mieście funkcjonować będzie 20 różnych inicjatyw, w tym dwa nowe punkty „Krokodylek” i „Świat Mai”. Miasto ma jedno przedszkole w budynku Szkoły Podstawowej nr 8 oraz oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych nr 1, 3 i 7. Łącznie w systemie będzie 1879 dzieci. Przypomnę, że w momencie prywatyzacji, czyli przekształcenia przedszkoli, systemem nauczania przedszkolnego objętych było 1000 dzieci. Jak widać teraz jest ich prawie dwa razy tyle. Warto zauważyć również, że gdyby nie system niepubliczny, to my jako miasto musielibyśmy teraz znaleźć miejsce dla tych prawie 900 dzieci. Ważne jest, aby każde dziecko miało możliwość uczęszczania do przedszkola. Teraz kilka słów na temat realizacji inwestycji miejskich. Wraz z dniem 1 września oddajemy do użytku rok przed terminem ulicę Gdańską od ul. Tucholskiej do wiaduktów nad linią kolejową. Sprawdziłem osobiście ten odcinek drogii stwierdzam, że jakościowo wygląda to bardzo dobrze. Trwa przygotowanie dokumentów do przetargu na realizację zadania dotyczącego odwiertów w poszukiwaniu wód geotermalnych w okolicach ulicy Książąt Pomorskich. Jeśli okaże się, że w Chojnicach są źródła geotermalne, to wówczas jest szansa, że będziemy płacić, jako mieszkańcy, mniej za ciepło. Kolejna sprawa dotyczy oczyszczalni ścieków i przykrych zapachów w okolicach ul. Igielskiej. Deklaruję, że uczynię wszystko, aby te uciążliwości zniknęły, a pozostałe instytucje, które być może te walory zapachowe psują były permanentnie kontrolowane. Będziemy zgłaszać oczyszczalnię do Rządowego Funduszu, czyli Programu Inwestycji Strategicznych. Liczę na pozyskanie dofinansowania w ramach Polskiego Ładu, dzięki któremu możliwa będzie zmiana technologii. Koszt realizacji tego zadania to około 10 mln zł. Obecnie trwają prace nad dokumentacją projektową. Teraz wiadomość dla mieszkańców ul. Rzepakowej. W dniu 30 sierpnia podpisana została umowa na budowę ul. Rzepakowej wraz z odwodnieniem i oświetleniem. Zadanie za ponad 4,1 mln zł zrealizuje do 30 września przyszłego roku firma WO – KOP Wojciech Drewczyński z Chojnic. Inwestycja uzyskała dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych kwotą do 3.940.208,58 zł.
Trwają również prace nad budową miejskiego żłobka na 100 miejsc dla dzieci, który planowo ma być gotowy w połowie przyszłego roku. Póki co prace przebiegają zgodnie z harmonogramem.
Ponadto:
• rozstrzygnięto ponowny przetarg na dokumentację techniczną przebudowy ul. Obrońców Chojnic wraz ze skrzyżowaniem z ul. Gdańską,
• podpisano umowę na projekt łącznicy drogowej od skrzyżowania ul. Rzepakowej z ul. Kościerską do ul. Gdańskiej,
• uzyskaliśmy dofinansowanie w ramach Polskiego Ładu na projekt przebudowy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, obecnie trwa przygotowywanie przetargu,
• zakończono i odebrano ścieżki pieszo-rowerowe w ramach utworzenia transportowego węzła integracyjnego. Zakończono także prace na parkingu II. I tutaj gorąca prośba o korzystanie z nowego parkingu szczególnie przez pracowników PKP i mieszkańców, tak aby podróżni mogli parkować na parkingu I dzięki czemu skraca się ich czas podróży. Natomiast jeżeli chodzi o budynek dworca, to trwają prace wewnątrz i wokół budynku oraz przy budowie przyłączy: kanalizacji sanitarnej, deszczowej, wodociągu i gazu,
• jeżeli chodzi o deszczówki, to zakończono budowę kolektorów deszczowych i trwają odtworzeniowe roboty drogowe na ulicach: Prochowej, Sobierajczyka, Al. Brzozowej, H. Sawickiej, Ducha Świętego, Findera, Okrzei, Kasprzaka, I.G. Goedke, 14 Lutego, Wycecha (nazwy ulic z pozwoleń na budowę)
• na początku września poprawiona zostanie nawierzchnia w rejonie skrzyżowania z ulicą Żwirki i Wigury
• we wrześniu planowane jest także zakończenie prac przy budowie zbiornika retencyjnego Sobierajczyka, obecnie trwają prace w Parku 1000-lecia i wykończeniowe przy zbiorniku
• natomiast do 15 października planowany jest termin wykonania budowy instalacji zasilania systemu podgrzewania murawy na Stadionie Miejskim MKS Chojniczanka 1930. Obecnie roboty trwają zgodnie z harmonogramem. Na zakończenie chciałbym jeszcze zaapelować do kierowców, ale również do rodziców i opiekunów dzieci i młodzieży, że wraz z początkiem roku szkolnego wzrasta natężenie ruchu drogowego w pobliżu szkół, powodujące wzrost zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwłaszcza dzieci. Dlatego apeluję o wzmożoną koncentrację i uwagę, nie tylko na przejściach dla pieszych. Pamiętajmy, że pośpiech i brak koncentracji jest najgorszym doradcą w okresie powrotu do szkół.
Burmistrz Chojnic
Arseniusz Finster

przez redakcja

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.