Odjazdowy Bibliotekarz wokół Charzykowskiego i w deszczu

Już po raz siódmy w Chojnicach odbył się rajd rowerowy w ramach ogólnopolskiej akcji Odjazdowy Bibliotekarz. W sobotę 18 maja 2019 roku bibliotekarze, miłośnicy książek i rowerów przejechali malowniczą trasę wokół Jeziora Charzykowskiego.

W rajdzie wzięło udział 61 osób, które nie wystraszyły się zapowiadanych opadów deszczu oraz burz i stawiły się przed 9.00 przy Miejskiej Bibliotece Publicznej. Rowerzyści, jak co roku, przed startem dekorowali swoje rowery odjazdowymi gadżetami – szprychówkami, chorągiewkami, naklejkami, balonami oraz innymi pomarańczowymi ozdobami. Pomarańczowy jest bowiem kolorem akcji. Wszystkich przywitały dyrektor MBP Anna Lipińska i prezes Stowarzyszenia LekTURa Weronika Sadowska. Po omówieniu spraw organizacyjnych rowerzyści wyruszyli ulicami miasta do Charzyków, zatrzymując się za Bramą Człuchowską na wspólne pamiątkowe zdjęcie. W Charzykowach przejechali fragmentem promenady i pojechali w stronę Wolności, a następnie do Kopernicy.

Przez dwie godziny jazdy pogoda dopisywała, było ciepło i wydawało się, że prognozy się nie sprawdzą. Rowerzyści podziwiali okolice, zwłaszcza Ci, którzy jechali tym Żółtym Szlakiem Kaszubskiej Marszruty po raz pierwszy. Jednak po krótkim przystanku w Kopernicy zaczęło kropić, a potem już intensywnie padać i do miejsca piknikowego na terenie Centrum Edukacji Przyrodniczej Parku Narodowego „Bory Tucholskie” w Chocińskim Młynie uczestnicy rajdu dojechali mocno zmoczeni. Deszcz nie przeszkodził w pieczeniu kiełbasek nad ogniskiem, gdyż można było schronić się pod wiatą. Tam też posilili się, pili kawę czy herbatę i suszyli przy ogniu.

Rowerzyści skorzystali także z gościny parku i przenieśli się do sali centrum edukacji, żeby dowiedzieć się więcej o tym, co znajduje się w tym obiekcie, jakie zwierzęta można już obejrzeć w zagrodach i co jeszcze powstanie w miejscu dawnego dworu w Chocińskim Młynie. Wszystko to przybliżyła Magdalena Kochanowska z PNBT, która także, gdy w końcu przestało padać, pokazała zagrody ze zwierzętami lokalnych ras gospodarskich.

Zanim rowerzyści udali się w powrotną drogę, przeprowadzony jeszcze został główny konkurs rajdu, czyli wybór najbardziej pomarańczowego uczestnika. Z pozostałych konkurencji organizatorzy zrezygnowali, gdyż wiele osób miało ciągle przemoczone ubranie i buty. Najbardziej pomarańczowa okazała się Alina Pelowska, która miała na sobie rekordową liczbę 54 elementów stroju w tym kolorze. Nagrody otrzymały także pomarańczowe Ewelina Zygmańska i Małgorzata Wróbel oraz najmłodsi pomarańczowi uczestnicy.

Po tej konkurencji uczestnicy rajdu udali się ścieżkami rowerowymi do Chojnic przez Małe Swornegacie, Bachorze i Funkę. Deszcz nie chciał dać za wygraną i jeszcze raz rowerzystów pokropił. W sumie podczas tegorocznej edycji do pokonania było prawie 50 kilometrów.

Organizatorem akcji Odjazdowy Bibliotekarz było Stowarzyszenie LekTURa wraz z Miejską Biblioteką Publiczną w Chojnicach. Już za rok kolejna edycja. Zapraszamy!

źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.