Pasjonat nauki i badań regionalnych

Znakomitym chojnickim przyrodnikiem i pedagogiem był Ignaz Prätorius (1836-1908). Pochodził z Reszla na Warmii.

Doktor fizyki

Egzaminy maturalne Prätorius złożył w Braniewie i zamierzał w miejscowym seminarium przygotowywać się do stanu kapłańskiego. Ostatecznie zdecydował się na studia uniwersyteckie we Wrocławiu, gdzie w 1863 r. obronił rozprawę doktorską z fizyki. W tym mieście uzyskał też uprawnienia do nauczania w szkole wyższej, w tym w gimnazjum. Pracował m.in. w Braniewie, a w 1868 r. otrzymał stanowisko wyższego nauczyciela w gimnazjum chojnickim. Ze szkołą tą związał się na okres 32 lat. Nauczał przyrody, matematyki i fizyki. W 1880 r. uzyskał tytuł zawodowy profesora gimnazjalnego. Należał do grona chojnickich nauczycieli prowadzących wszechstronną działalność naukową. Zajmował się botaniką i zoologią, ale też archeologią i trygonometrią.

Autor publikacji

Dr Ignaz Prätorius pozostawił bogaty dorobek wydawniczy. Publikował z zakresu dydaktyki szkolnej w gimnazjalnych sprawozdaniach (programach) oraz szeroko pojętej biologii w periodykach naukowych. Uczestniczył w badaniach archeologicznych. Odkryte podczas wykopalisk przedmioty przesyłał do towarzystw naukowych. Ogłosił drukiem dwa sprawozdania dotyczące znalezisk w Chojnicach i w Pawłówku. Od 1878 r. do śmierci był członkiem prestiżowego Zachodniopruskiego Towarzystwa Botaniczno-Zoologicznego. Do tego stowarzyszenia oraz do Ogrodu Botanicznego w Królewcu wysyłał preparowane przez siebie rośliny.

Popularyzator wiedzy

Nauka była jego wielką pasją; należał do kilkunastu organizacji naukowych (w różnych niemieckich prowincjach), korespondował z autorytetami z wielu dziedzin wiedzy. Został wiceprzewodniczącym wspomnianego już królewieckiego Towarzystwa. W wieku 64 lat, u schyłku zawodowej kariery, na własną prośbę został służbowo przeniesiony do gimnazjum w Grudziądzu. Pracował tam jeszcze kilka lat. Zmarł i został pochowany w Grudziądzu.

Ignaz Praetorius pochodził z warmińskiego Reszla

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.