Piotr Górski. Kolorowy Świat Fantasy

Piotr Górski. Chojniczanin. Plastyk, grafik i rysownik z przestrzenną wyobraźnią, która wyczarowuje bajecznie kolorowe rysunki przedstawiające magiczny świat fantastycznych zwierząt, mitycznych postaci, jednookich robaków i nierealnych postaci ze snów.

Panie Piotrze przedstawi się Pan czytelnikom?

Urodziłem się w Chojnicach. W tym roku kończę 30 lat. Uczyłem się w CKU, skończyłem technikum hotelarskie. Mam wykształcenie policealne. Nazywam się Piotr Górski, posługuję się również pseudonimem artystycznym „Draks”. Obecnie nie pracuję.

Niech mi Pan powie od kiedy Pan rysuje?

Rysuję od zawsze, od dziecka. Z początku rysowałem dla zabawy jednak później , kiedy kończyłem szkołę zawodową, to rysowałem już „na poważnie”. Chodziłem do Domu Kultury na kółka plastyczne, moim nauczycielem była tam pani Danuta Wolińska. Żadnej typowej szkoły plastycznej nie ukończyłem. Natomiast zawsze starałem się obserwować środowisko artystyczne, uczyć się od innych i szukać u nich inspiracji. Tak więc w znacznej mierze jestem samoukiem, który do wszystkiego doszedłem po prostu dużo rysując.

A obszar pańskich zainteresowań w rysunku, to jest tylko fantastyka?

Ja myślę, że to co rysuję to trudno zaliczyć do jakiegoś konkretnego gatunku , sam nawet nie potrafię tego do końca określić, nie mogę nawet powiedzieć dokąd w tym rysowaniu zmierzam, cały czas szukam swojej drogi. To co rysuję podpowiada mi po prostu moja wyobraźnia. Staram się, żeby każda praca była inna .Nieraz jednak tworzę niewielkie historyjki. Bardzo chciałbym robić kiedyś zawodowo ilustracje do książek i komiksów. Pierwsze doświadczenie mam już za sobą. Zrobiłem bowiem ilustracje do książki pani Małgorzaty Abend „Dusza polonijna u terapeuty. Słodko-gorzki smak migracji”.

Proszę mi powiedzieć czy ma Pan swoich mistrzów?

Tak, mam. Jest to na przykład Zdzisław Beksiński, Salvador Dali, Hieronim Bosch, meksykańska portrecistka Frida Kahlo oraz angielski ilustrator książek Arthur Rackham. Bardzo mi się jego styl podoba, pięknie rysował piórem, akwarelą.

Co Pana inspiruje? Skąd Pan czerpie pomysły na swoje prace?

Bardzo często inspiracje do rysunków czerpię ze snów. Ponadto inspirują mnie zwierzęta, świat przyrody oraz takie stworzenia jak pająki i skorpiony.

A Pański warsztat, pracownia? Czym Pan rysuje? Jakich używa kredek, flamastrów, pasteli? Z jakiego papieru Pan korzysta?

Nie mam osobnej pracowni. Rysuję w swoim pokoju. Używam cienkopisów i pióra z atramentem do wrysowania konturów. Wypełnienie to flamastry na bazie wody, również akwarele, rzadko tworzę przy pomocy akrylu i węgla. Jeśli chodzi o papier to najczęściej używam Cansona, kredki Faber Castel lub Royal Talens.

Gdzie się Pan zaopatruje? Chojnicki rynek jest bardzo ubogi w takie rzeczy.

Korzystam z Internetu, a w Chojnicach zaglądam czasami do sklepu Resler.

Jak duże są Pana prace?

Najczęściej to są prace w formacie A3 lub trochę większe – 50x70cm.

Ile czasu Panu zajmuje stworzenie takiego rysunku?

Bywa, że nawet kilka dni. Tworzę etapami, najpierw jest pomysł, potem powstają kontury a na koniec cały rysunek … czasami też idę „na spontana”.

Miał Pan już jakieś wystawy swoich prac?

Tak, w Chojnicach miałem jedną w Domu Kultury i brałem udział w festiwalu sztuki ulicznej. Na stałe można obejrzeć moje prace w internecie.

Co Pana interesuje oprócz rysunku?

Interesuję się trochę muzyką oraz ostatnio antykami. Najchętniej słucham Mazzy Star.

Jakie są Pana artystyczne plany? Pracuje Pan nad czymś teraz?

Chcę cały czas się rozwijać, dużo rysować, doskonalić swoje umiejętności. W przyszłości chciałbym żyć ze swojej twórczości, czyli po prostu sprzedawać swoje prace. Chciałbym też iść do szkoły artystycznej, niestety na razie mnie na to nie stać. Kursy, warsztaty również nie są tanią sprawą, koszty są spore. Interesuje mnie co raz bardziej grafika komputerowa i kto wie, może kiedyś pójdę w tym właśnie kierunku. Natomiast znajomi namawiają mnie bym zajął się tworzeniem witraży. Ciekawa propozycja ale jeszcze nie podjąłem ostatecznej decyzji.

Dziękuję za rozmowę.

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.