Policjanci rozmawiali z seniorami o oszustach i bezpieczeństwie

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach podejmując działania profilaktyczne oraz wychodząc na przeciw oczekiwaniom społecznym spotkali się z uczestnikami Polskiego Związku Niewidomych w Chojnicach, aby porozmawiać o bezpieczeństwie. Głównym tematem były oszustwa popełniane na szkodę osób starszych oraz metody, jakimi posługują się najczęściej przestępcy tj. „na wnuczka” i „na policjanta”. Wszystko po to, by uchronić osoby starsze przed tego typu zagrożeniami. Nie zabrakło też rozmów na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a policjanci aby zwiększyć ich widoczność podczas wiosennych spacerów rozdali uczestnikom kamizelki odblaskowe.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej policji w Chojnicach przeprowadzili kolejne spotkanie z uczestnikami Polskiego Związku Niewidomych w ramach akcji profilaktycznej:„ Bezpieczny senior”. Mimo wielu kampanii społecznych oraz akcji ukierunkowanych na bezpieczeństwo osób starszych, seniorzy nadal padają ofiarami oszustw.

Chojnicka policja ostrzega starsze osoby przed przestępcami wykorzystującymi zmodyfikowane metody oszustw „na wnuczka”. Podczas spotkania seniorzy dowiedzieli się o metodach działania oszustów i sytuacjach w których mogą być zagrożeni. Mundurowi przekazali porady, dotyczące bezpiecznych zachowań, by nie stać się ofiarą kradzieży oraz w jaki sposób być bezpiecznym przeprowadzając różnego rodzaju transakcje, a także podczas korzystania z Internetu. Dodatkowo przypomniano słuchaczom sposób działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i wskazano jak można z niej korzystać. Policjanci opowiedzieli jak dzięki temu narzędziu można w łatwy sposób, bez wychodzenia z domu, wskazać miejsce, w którym dochodzi do naruszenia prawa lub innych zagrożeń.

Nie zabrakło również informacji na temat problematyki bezpieczeństwa osób starszych jako uczestników ruchu drogowego. Policjanci przypomnieli o obowiązku używania elementów odblaskowych przez niechronionych uczestników ruchu po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym oraz o podstawowych zasadach poruszania się pieszych i rowerzystów po drogach.

Na zakończenie spotkania, policjanci przekazali uczestnikom opaski odblaskowe oraz materiały informacyjne w ramach akcji profilaktyczno – edukacyjnej „Bezpieczny senior” oraz „Idę, Jadę -Jestem Widoczny”, która propagowana jest przez policjantów z powiatu chojnickiego.

źródło: chojnice.policja.gov.pl/

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.