Polski Teatr Tańca w spektaklu „Żniwa”

4 kwietnia w Chojnickim Centrum Kultury wystąpią najlepsi tancerze Polskiego Teatru Tańca z Poznania w wypełnionym zmysłowością spektaklu Iwony Pasińskiej i Igora Gorzkowskiego pt. Żniwa.

Spektakl nawiązuje do obrzędów towarzyszących żniwom oraz cyklu prac rolnych, natury i życia człowieka. Fabularną oś spektaklu wyznacza motyw powrotu Odysa, na podstawie eposu Homera, oraz „Powrotu Odysa” Stanisława Wyspiańskiego.

Wykonawcy – tancerze Polskiego Teatru Tańca, oraz aktor, wcielą się w role protagonistów, eksplorując różne warianty wydarzeń w przestrzeni ruchu i słowa. Fizyczna i psychologiczna intensywność działań wkomponowana została w ascetyczną oprawę wizualną spektaklu. W warstwie muzycznej wykorzystano kompozycje Eugeniusza Rudnika, pioniera polskiej muzyki elektronicznej. Partie wokalne, w oparciu o motywy polskiej muzyki tradycyjnej, stworzy i wykona Adam Strug,

Duszna, nacechowana zmysłowością atmosfera pierwszych chwil spektaklu wywołuje skojarzenia z nocą świętojańską, pogańskim świętem słońca i księżyca, płodności i urodzaju. Zakorzenione w biologii napięcie między pierwiastkami męskim i żeńskim wyraża się poprzez obecność na scenie dwóch grup, męskiej i kobiecej, które naprzemiennie zbliżają się do sobie, a następnie od siebie oddalają w odwiecznym rytuale uwodzenia. Żniwa to spektakl składający się z dwóch splatających się ze sobą narracji, pozornie odległych, a jednak mających wspólny mianownik. W drugiej części spektaklu, w ciąg obrazów choreograficznych, zainspirowanych polską tradycją ludową wpisany zostaje mit grecki, opiewany przez Homera, a z naszych polskich dramatopisarzy – przez Stanisława Wyspiańskiego. Antyczna historia powrotu Odyseusza, ściganego klątwą bogów, do rodzinnej Itaki, do bliskich, wreszcie – do samego siebie, nabiera cech lokalnych, polskich.”
Fragment recenzji Anny Koczorowskiej z taniecPOLSKA.pl

Dramaturgia i reżyseria:
Igor Gorzkowski

Muzyka:
Eugeniusz Rudnik i Adam Strug

Choreografia:
Iwona Pasińska oraz artyści Polskiego Teatru Tańca

Artyści:
Amy Basley, Evelyn Blue, Julia Hałka, Paulina Jaksim, Katarzyna Kulmińska, Katarzyna Rzetelska,Sandra Szatan, Emily Wong, Kacper Bożek, Jerzy Kaźmierczak, Dominik Kupka, Paweł Malicki, Brage Nordang, Michał Przybyła, Adrian Radwański, Dominik Więcek oraz gościnie: Adam Strug

Czwartek, 4 kwietnia 2019 r., godz. 19:00
Sala kinowo-widowiskowa Chojnickiego Centrum Kultury
Bilety: 40 zł

Do kupienia w kasie ChCK i przez internet.

Zapraszamy!

źródło: Chojnickie Centrum Kultury

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.