Pomagamy wspólnie

Wojna na Ukrainie trwa, a do Chojnic wciąż przyjeżdżają uchodźcy. Obecnie w naszym mieście przebywa ponad 800 osób (dokładnie 822, stan na dzień 28.07 br.). Liczba ta zmniejsza się i zwiększa na przestrzeni każdego tygodnia mniej więcej o 20 osób. Aktualnie w chojnickich hotelach przebywa 87 Ukraińców, a pozostali zakwaterowani są w domach u prywatnych osób.


Pomoc dla uchodźców wojennych płynie z wielu stron. Jak wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego pt. Pomoc polskiego społeczeństwa dla uchodźców z Ukrainy”, szacuje się, że Polacy w pierwszych miesiącach wojny przekazali prywatnie ok. 10 mld zł, a wydatki publiczne wyniosły ok. 15,9 mld zł.


Nie tylko w Chojnicach cały czas organizowane są zbiórki rzeczy materialnych i żywności dla uchodźców i na bieżąco rozdysponowywane. Niezmiernie cenna jest również pomoc naszego partnerskiego miasta Emsdetten w Niemczech, które systematycznie angażuje się w niesienie pomocy Ukraińcom przebywającym zarówno na Ukrainie jak i w Chojnicach. Oprócz środków materialnych i pieniędzy, miasto Emsdetten zadeklarowało chęć przyjęcia ok. 20 uchodźców przebywających w Chojnicach. Warunkiem ich przyjęcia jest to, iż nie złożyli jeszcze wniosku o azyl i posiadają ważne dokumenty tożsamości. Miasto Emsdetten planuje zakwaterowanie tych osób w byłym szpitalu w Emsdetten znajdującym się w pobliżu centrum miasta. To kolejne duże wsparcie okazane ze strony naszego partnerskiego miasta w stronę naszych sąsiadów. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem dokumentacji i relokacji osób, które chcą dobrowolnie przenieść się do Emsdetten.


Dotychczasowa współpraca z miastem Emsdetten przebiega pomyślnie na wielu płaszczyznach. Oba miasta łączą przyjacielskie relacje, stąd pomysł zaproszenia do Chojnic w dniach 14-17 lipca br. byłego burmistrza miasta Emsdetten Georga Moenikesa wraz z małżonką panią Irmhild. Ich przyjazd do Chojnic umożliwił spotkanie się i odbycie rozmowy z burmistrzem Chojnic i pracownikami Urzędu
Miejskiego w Chojnicach, ale również zaprezentowanie najnowszych inwestycji na terenie Chojnic. Państwo Moenikes odwiedzili m.in. Chojnickie Centrum Kultury oraz Chojnicki Klub Żeglarski, obchodzący w tym roku setną rocznicę swojego istnienia.


Pan Georg Moenikesodwiedził nasze miasto ostatnio w 2018 roku i przy tegorocznej wizycie nie krył zdziwienia jak wiele inwestycji udało się zrealizować zaledwie w ciągu 4 lat.

przez redakcja

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.