Projekt artystyczny „pARTnerzy”

23 kwietnia 2019 roku rozpoczął się w Chojnicach pięciodniowy polsko-niemiecki projekt artystyczny „pARTnerzy”. Organizatorami wydarzenia było Stowarzyszenie Partnerstwa Miast Emsdetten, Urząd Miasta Chojnice, Fundacja Zarzewie oraz Chojnickie Centrum Kultury. W warsztatach plastycznych uczestniczyło 16 młodych osób z obu zaprzyjaźnionych miast, a całość wydarzenia dokumentowali uczniowie Gymnasium Martinum z Emsdetten.

Myślą przewodnią projektu „pARTnerzy” było zainspirowanie młodzieży ideą jedności, zarówno w sztuce, jak i codziennej pracy. Zadaniem uczestników, działających w czteroosobowych grupach (po dwie osoby z Emsdetten i Chojnic), było stworzenie kompozycji w technice linorytu. Najpierw wykonywano szkice na kartkach, następnie odciskano je w linoleum i wycinano dłutem, a na koniec uzyskany obraz pokrywano tuszem. Przez pięć dni młodzież ciężko pracowała, uczyła się i poznawała nawzajem. W sali plastycznej ChCK wybrzmiewał język polski, niemiecki, angielski, a nawet rosyjski, co wzbogacało międzynarodowy wymiar projektu. Współpraca i integracja zaowocowała licznymi znajomościami i nawiązaniem przyjaźni, które wzmacniały wycieczki i atrakcje zorganizowane dla uczestników. W przerwach działań artystycznych młodzież zwiedziła m.in. zamek w Człuchowie, Ratusz Miejski w Chojnicach, Chojnickie Centrum Kultury oraz podziemia kościoła gimnazjalnego, gdzie odbyła się finałowa wystawa plastyczna kończąca projekt.

27 kwietnia 2019 roku w Centrum Sztuki Collegium ARS młodzież zaprezentowała efekty swojej pracy: każdy stworzył własny linoryt, który wszedł w skład czteroczłonowego kolażu. Pojedyncze prace inspirowane zabytkami miast Chojnic i Emsdetten stworzyły jedność, scalone motywem łączącym, np. rzeką. Prace można było podziwiać przy akompaniamencie trąbki i fortepianu, w wykonaniu Janusza Łangowskiego i Krzysztofa Gurdaka z Chojnickiego Centrum Kultury.

Atmosfera wernisażu sprzyjała podsumowaniu artystycznych dokonań. Instruktorom Hubertusowi Jelkmannowi i Elżbiecie Jakubowskiej niewątpliwie udało się pokazać młodym ludziom, jak indywidualne dzieło może stanowić część większej całości oraz jak współpracować przy jednoczesnym zachowaniu swobody twórczej. Liczne i gorące podziękowania popłynęły w kierunku gości: Christiana Erflinga (przedstawiciela burmistrza Emsdetten), Brigitte i Bernda Lohmann
(opiekunów merytorycznych), Tanji Holthaus (opiekunki młodzieży), organizatorów i Urzędu Miejskiego w Chojnicach, którzy dołożyli wszelkich starań, aby projekt „pARtnerzy” zakończył się sukcesem oraz młodzieży, która udowodniła, że sztuka łączy i nie zna różnic kulturowych. Wszyscy wyrazili nadzieję na kolejne twórcze spotkanie, być może w zaprzyjaźnionym mieście Emsdetten.

Łukasz Sajnaj, ChCK

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.