Sauna a zdrowie – właściwości lecznicze sauny suchej.

Sauna jest bardzo dobry sposobem na zrelaksowanie i odprężenie się, ma również wiele właściwości zdrowotnych. Warto jednak zaznaczyć, że nie każda osoba może z sauny korzystać. Po pierwsze, sauna sucha (fińska) to miejsce, w którym suma temperatury i wilgotności ma wynosić 110. Temperatura nie może być niższa niż 90 stopni, zatem wilgotność wynosi jakieś 10-20 %. W saunie tego rodzaju ciepło uzyskuje się z pieca, na którym ułożone są kamienie. Kamienie polewa się wodą, często połączoną z olejkami eterycznymi.

Sauna sucha jest to miejsce, z którego korzysta się wyłącznie nago, ponieważ ciało, ręcznik czy materiał stroju kąpielowego nagrzewają się w różnym czasie i mogą spowodować oparzenia ciała. Ręcznik, który zabieramy do sauny służy nam do tego, aby na nim usiąść i aby na nim oparte były nogi.

Sauna nie tylko oczyszcza organizm z toksyn, oczyszcza skórę ale działa również kojąco na układ mięśniowy. Sauna zmniejsza okres rekonwalescencji, przyspiesza powrót do pełnego zdrowia. Bardzo dobrze działa na rekonwalescentów po schorzeniach dróg oddechowych. Pomaga w leczeniu chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa i stawów. Sauna wskazana jest dla osób po złamaniach, zwichnięciach i zapaleniu stawów.

Jak jednak przy każdym zabiegu, tak i przy korzystaniu z sauny fińskiej istnieją pewne przeciwwskazania. Z sauny nie mogą korzystać osoby:

– z ostrą infekcją, zwłaszcza jeśli przebiega z gorączką,

– chorobą niedokrwienną serca lub po zawale,

– skazą krwotoczną,

– niewydolnością nerek.

Z dużą ostrożnością do sauny powinny podchodzić kobiety w czasie menstruacji oraz kobiety w ciąży. W przypadku wątpliwości należy zasięgnąć porady lekarskiej, generalnie przyjmuje się że kobiety w tej sytuacji powinny rezygnować z sauny. Pamiętajmy również, że przed i w trakcie nie powinno się spożywać alkoholu. Na sesję w saunie warto zarezerwować sobie dwie godziny, ponieważ cały zabieg polega nie tylko na siedzeniu w rozgrzanym pomieszczeniu, ale również na schładzaniu ciała, a cały proces powtarza się kilkukrotnie.

 

(art. sponsorowany)

 

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.