Stypendia kulturalne rozdane

21 szczęśliwców może się pochwalić stypendiami burmistrza Chojnic w dziedzinie kultury. Uwaga, aż dwunastka to przedstawicielki płci pięknej! Ale talent mają wszyscy!

I to oczywiście w różnych sferach. Jest i muzyka, i plastyka, i fotografia, teatr, taniec, literatura, ale też łączenie sztuk, jak w przypadku Macieja Jarczyńskiego, który nie tylko chce napisać suitę na stulecie odzyskania niepodległości, ale też zrobić film wykorzystujący to dzieło. Kwoty stypendiów sięgają od 2 do 8 tys. zł, a komisja stypendialna rozdysponowała ponad połowę funduszy – na ten rok jest na ten cel 120 tys. zł.

Fraszki i wideoklipy

Co ciekawe, stypendyści nie tylko różnią się swoimi zainteresowaniami, ale też rozpiętość wieku między nimi jest znaczna – od lat kilku do 60 plus. Jak żartowała autorka fraszek Bernadeta Korzeniewska, stypendium to dla niej zastrzyk młodości, który pozwoli wydać kolejny tomik wierszy. A dla wszystkich pozostałych to możliwość realizacji marzeń i planów, także bardzo dojrzałych pomysłów. I tak np. Dominik Gostomski chce zrobić monodram o Leonardzie da Vinci, a Barbara Łącka popełni rzeźbiarską refleksję o wpływie internetu na człowieka. Martyna Lemańczyk pokaże na fotografii twarze Paryża, a Aleksander Knitter będzie kontynuował warsztaty o fotografii. Marcin Brzeziński zapowiada wideoklip haevymetalowego zespołu, w którym gra, a Wojtek Chylewski – kolejną edycję Dnia Tańca Ludowego. Zdobywcy stypendiów będą się rozwijać tanecznie, muzycznie i plastycznie i wypada życzyć im tylko, żeby nic nie pokrzyżowało tych planów!

Lista, lista

Stypendia dostali: Maciej Jarczyński (muzyka/plastyka), Aleksander Knitter, Martyna Lemańczyk (fotografia), Dominik Gostomski (teatr), Barbara Łącka, Karolina Szczepańska, Jarosław Urbański, Julia Miszewska, Małgorzata Sznajdrowska, Piotr Górski (plastyka), Bartosz Pozorski, Aleksandra Siegmiller, Amelia Pawlak, Nicola Szreder, Dominik Czapiewski, Olivia Kwapisz, Wojciech Chylewski (taniec), Weronika Jaroszewicz, Julia Kamińska, Marcin Brzeziński (muzyka), Bernadeta Korzeniewska (literatura).

Wręczenie stypendiów nastąpiło 6 maja w sali obrad ratusza, a stypendystom gratulował sam burmistrz Arseniusz Finster w towarzystwie szefa referatu oświaty Zbigniewa Buławy.

Tekst i fot. Maria Eichler

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.