Tworzą lokalną społeczność rodziców i dzieci, edukują, demaskują mity i promują karmienie piersią.

Karmisfera to lokalna grupa wsparcia dla mam stworzona z pasji przez dwie Promotorki Karmienia Piersią: Dominikę Daszkiewicz Dykiert i Alinę Pasionek Sikorę. Karmisfera to społeczność rodziców i ich dzieci, przestrzeń do edukacji, rozmów, dzielenia się doświadczeniem, ciepłym słowem i wiedzą. Założycielki miały na celu zebranie w jednym miejscu lokalnych specjalistów, organizacje spotkań, demaskowanie niebezpiecznych mitów i rozpowszechnianie wiedzy opartej na dowodach naukowych.

Dominika i Alina znają się ze szkoły. Ich drogi zeszły się ponownie w Warszawie we wrześniu 2020 roku na kursie organizowanym przez Centrum Nauki o Laktacji, który obydwie ukończyły z certyfikatem Promotora Karmienia Piersią. Znając trudy karmienia piersią i sytuację związaną z brakiem wsparcia w tym zakresie postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce. Do tego pandemia, która nie pomagała świeżo upieczonym rodzicom – brak spotkań w szkole rodzenia, izolacja na oddziałach, żadnych spotkań na których przyszłe mamy mogłyby się dowiedzieć jak radzić sobie w tym trudnym czasie.

Tak właśnie, w listopadzie 2020 roku, powstała grupa na Facebook’u „Karmisfera wspieramy mamy”, która obecnie gości ponad 1300 członków z naszych okolic, całej Polski, a nawet zza granicy. Twórczynie Karmisfery rozpoczęły działalność na zamkniętej grupie od nagrywania live’ów (czas pandemii), gdzie dzieliły się swoją wiedzą z zakresu karmienia piersią, rozszerzania diety dzieci i nie tylko. Potem przyszły wywiady ze specjalistami – lokalnymi oraz z całej Polski, na których podejmowane były tematy takie jak: fizjoterapia uroginekologiczna, pieluchowanie wielorazowe, dobór laktatorów, alergie pokarmowe, neurologopedia, rola ojca w okresie okołoporodowym, bezpieczna żywność, autyzm, edukacja finansowa dzieci, kobieta i biznes.
W międzyczasie powstał fanpage, pisane materiały edukacyjne, kurs karmienia piersią online oraz konto na Instagramie.

W wakacje 2021 mogliśmy wszyscy odetchnąć od obostrzeń związanych z pandemią. W tym czasie Alina i Dominika stwierdziły, że pora zrobić coś na większą skalę, lokalnie i w końcu stacjonarnie. Dzięki pomocy i wsparciu bliskich, a także nowo poznanych osób udało się zrealizować większość marzeń. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnicach odbył się cykl warsztatów, dla mam spodziewających
się dziecka, przygotowujący do karmienia piersią. W Parku Tysiąclecia Karmisfera zjednoczyła kilkadziesiąt
mam z dziećmi na grupowej sesji zdjęciowej „Chojnice karmią piersią”, której efekty mogliśmy podziwiać w gablotach na Starym Rynku, dzięki uprzejmości Chojnickiego Centrum Kultury. Odbył się również mały Piknik rodzinny, również w naszym pięknym parku. Organizatorki nie tracą sił i nie brakuje im pomysłów. Rodzice małych dzieci potrzebują edukacji, wsparcia oraz siebie nawzajem – bez względu na sytuację w kraju, czy na świecie. Tak więc przyszła czas na powtórkę i wykorzystanie pięknych miesięcy letnich.
Jak powszechnie wiadomo, w życiu najważniejsze są relacje. Wspierający ludzie, będący oparciem i jednocześnie nie szczędzący konstruktywnej krytyki, są kluczem do sukcesu. W tym roku cykl warsztatów „Szkoła karmienia piersią”, stworzony przez promotorki poszerzył się o możliwość uczestnictwa w warsztatach z neurologopedą Natalią Bruską (Gabinet Neurologopedyczny Natalia Bruska) oraz z doradcą noszenia w chustach i nosidłach miękkich Martą Szynwelską (Doradca noszenia ClauWi Marta Szynwelska). Obie panie pracują na terenie Chojnic i okolic. Na początku lipca nadszedł czas na pierwsze, stacjonarne spotkanie grupy wsparcia „Kawa z Karmisferą”, na które licznie przybyły mamy z maluchami, by móc wspólnie spędzić czas, porozmawiać oraz podzielić się swoimi doświadczeniami,
wątpliwościami, pytaniami. Wszystkie te wydarzenia znalazły swoje miejsce w sklepie Buduarek, mieszczącym się przy ulicy Kościuszki 30, będącym własnością Adriany Góry.4 sierpnia Karmisfera czeka w Buduarku z kolejną „Kawą”, tym razem skupioną na tematach porodowych. Za kulisami powstawały nowe zdjęcia do drugiej edycji „Chojnice karmią piersią”. Za te niesamowite sesje zdjęciowe jest odpowiedzialna Sara Bozhatarnyk, również Chojniczanka, mama i fotograf w jednym.
Warsztaty, sesja, grupa wsparcia i piknik, w swoim założeniu łączą się by świętować od 1 do 7 sierpnia, kiedy to na całym świecie obchodzony jest Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Swoimi działaniami Karmisfera realizuje tegoroczne hasło WABA – World Alliance for Breastfeeding Action (Światowy Sojusz na Rzecz Działań Związanych z Karmieniem), które brzmi „Działaj na rzecz karmienia piersią. Edukuj i wspieraj.” Zarówno spotkania grupy wsparcia, jak i warsztaty, czy spotkania ze specjalistami będą kontynuowane cyklicznie przez okrągły rok.

Szczególnym ucieleśnieniem obchodów WABA będzie Piknik Karmisfery, który odbędzie się 5 sierpnia w Parku Tysiąclecia w Chojnicach, od godziny 17.00. Karmisfera serdecznie zaprasza wszystkich rodziców
z dziećmi. Na ten dzień zaplanowane są atrakcje: animacje z Gabrysią Zegarek (Animacje Rewelacje, Chojnice), taniec z dziećmi w chuście (Dominika wraz z Jolantą Siewert ze Studio Tańca i Fitnessu „Jola”), pokaz pieluszek wielorazowych, chust i nosideł, sesja grupowa i indywidualną z Sarą (Bo Sarita), korekta makijażu z makijażystką Moniką Tomiec (Pudrovnia, Charzykowy).

Na co dzień Alina pracuje jako dietetyk dla mam w swoim gabinecie „Dietetyk Pasionek”, prowadzi konsultacje stacjonarne i online, a także warsztaty i grupy wsparcia. Dominika spotyka się z mamami na konsultacjach indywidualnych z karmienia piersią, stacjonarnie oraz online. Propaguje naturalność w pielęgnacji dzieci, porody domowe, wielojęzyczność, Pozytywną Dyscyplinę. Obydwie są żonami oraz mamami, łącznie czwórki dzieci.

przez redakcja

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.