Uczę się bezpieczeństwa

Policjanci wspólnie ze strażakami w ramach wspólnych działań profilaktycznych “Uczę się bezpieczeństwa”, zrealizowali kolejny obszar tego projektu pn. “Bezpieczny w domu”. Mundurowi spotykali się z pierwszoklasistami z kilku szkół podstawowych uczestniczących w tym projekcie i rozmawiali z nimi o bezpieczeństwie.

Policjanci wspólnie ze strażakami w ramach wspólnych działań profilaktycznych “Uczę się bezpieczeństwa”, zrealizowali kolejny obszar tego projektu pn. “Bezpieczny w domu”. Mundurowi spotykali się z pierwszoklasistami z kilku szkół podstawowych uczestniczących w tym projekcie i rozmawiali z nimi o bezpieczeństwie.

Od początku maja strażacy oraz policjanci z Chojnic prowadzili wspólne zajęcia edukacyjne pn. “Uczę się bezpieczeństwa”. Projekt, którego liderem jest Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku skierowany jest do uczniów szkół podstawowych województwa pomorskiego i zakłada edukację dzieci w pięciu obszarach: bezpieczny w drodze do szkoły, bezpieczny w domu, bezpieczny w czasie ferii, bezpieczny w sieci, bezpieczny w czasie wakacji. W tych działaniach uczestniczą pierwszoklasiści z kilku wytypowanych szkół z powiatu chojnickiego.

W ramach zajęć organizowanych tym razem na terenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Charzykowach, dzieci spotykały się z policjantami oraz strażakami, którzy przeprowadzili pogadanki w ramach obszaru “Bezpieczny w domu”. Funkcjonariusze omówili podstawowe zasady bezpiecznych zachowań podczas zagrożeń, w teorii jak i praktyce. Wytłumaczyli dzieciom jak ustrzec się zatrucia tlenkiem węgla (czadem), jak należy zadbać o prawidłową wentylację pomieszczeń, do jakich zagrożeń może doprowadzić niewłaściwe użytkowanie sprzętu domowego oraz jak powinna przebiegać ewakuacja z miejsca objętego pożarem. Policjant zajmujący się profilaktyką społeczną tłumaczył dzieciom jak poinformować służby ratunkowe o zagrożeniu. Sprawdził znajomość numerów alarmowych, a także przypomniał jak bezpiecznie spędzać czas wolny w domu i na podwórku. Nie zapomniał również o tym, aby ponownie przypomnieć podstawowe zasady bezpieczeństwa na drodze. Dzieci w tym zakresie wykazały się bardzo szeroka wiedzą, co zapewne przyczyni się do zminimalizowania zdarzeń drogowych z udziałem najmłodszych uczestników ruchu.

W trakcie wizyty na zakończenie edukacyjnego spotkania uczniowie mogli zobaczyć sprzęt strażacki oraz zwiedzić budynek straży. Niebywała atrakcją dla uczniów była możliwość przymierzenia ubioru strażackiego jaki i to, że każde chętne dziecko mogło poczuć się jak prawdziwy strażak siedząc za kierownica wozu bojowego.

Mali goście oprócz zdobytej wiedzy mogli porozmawiać z mundurowymi na wszystkie nurtujące ich tematy, których było bardzo dużo. Dzieciaki będąc świadomymi po spotkaniu. obiecały mundurowym, że z rozwagą będą korzystały ze sprzętów domowych i nie będą bawiły się ogniem, co może doprowadzić do tragedii. Policjant za zaangażowanie podczas zajęć rozdał pierwszoklasistom emblematy z numerami alarmowymi, które można umieścić na domowej lodówce.

źródło: Komenda Powiatowa Policji w Chojnicach

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.