Widowiskowy Festiwal Sztuki Ulicznej „Chojnicka Fiesta”

Już po raz 27 w centrum Chojnic królowała sztuka ulicy. W dniach 12 i 13 lipca w na płycie Starego Rynku i w Fosie Miejskiej wystąpiły teatry z Poznania, Krakowa, Warszawy, Rzeszowa i Lublina, które zaprezentowały wspaniałe widowiska i efektowne pokazy sztuki cyrkowej, a dla najmłodszych przygotowano mnóstwo ciekawych atrakcji. Tegoroczna edycja stała pod znakiem przygotowanych nowości, które tłumnie przyciągnęły publiczność.

Przygoda z teatrem ulicznym zaczęła się w piątkowy wieczór od spektaklu „Dywidenda” Teatru Fuzja, który znany jest z ogromnych, jeżdżących konstrukcji, przemyślanych rozwiązań teatralnych i świetnej gry aktorskiej. Przedstawienie oprócz walorów wizualnych skrojone zostało pod bardzo istotny temat kryzysu finansowego i długoterminowych umów kredytowych. Zupełnie odwrotną konstrukcję, zarówno w formie i przekazie, miał spektakl „Szafa Show”. Oprócz efektów fireshow rozbawił chojnicką publiczność. Świetny kontakt z publicznością, lekkość grania i bardzo zabawne dialogi zachwyciły widzów, którzy po spektaklu chętnie robili sobie zdjęcia z głównymi bohaterami: pandą, ninją i dyrektorem cyrku.

Sobota rozpoczęła się od barwnej parady z Chojnickiego Centrum Kultury na Stary Rynek, gdzie zastępca burmistrza Adam Kopczyński wręczył klucz do bram miasta artystom. Największe zainteresowanie wzbudziły pięknie ubrane tancerki samby, a był to dopiero przedsmak tego co można było zobaczyć później. Na początek jednak najwięcej do zobaczenia miały dzieci. Klaun Feliks opowiadał o tym jak zwiedził cały świat, a jego żarty i gagi rozbawiły nie tylko najmłodszych. Teatr Fuzja zaprezentował przygody jednego z najbardziej znanych psich bohaterów – „Reksia”. Na koniec swoją wersję przygód „Trzech świnek” zaprezentował Teatr Hrynek. Poza spektaklami widzowie licznie brali udział w warsztatach cyrkowych, podziwiali i robili sobie zdjęcia z żywymi rzeźbami a także rysowali kolorowym piaskiem. Każdy mógł skorzystać także z usług karykaturzysty i wrócić ze swoją pamiątkową podobizną do domu.

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się pokaz brazylijskiej samby połączony z występami mistrzów brazylijskiej sztuki walki capoeira. Piękne tancerki o egzotycznej urodzie, przystojni Brazylijczycy, spektakularne stroje oraz najwyższy technicznie poziom tańca tak spodobał się przybyłym, że na koniec wszyscy razem bawili się w rytm muzyki.

Zwieńczeniem festiwalu były dwa wieczorne pokazy, które przyciągnęły tłumy widzów. Teatr Akt wystawił spektakl „Poza czasem” z cudowną scenografią, akrobatycznymi pokazami i piękną grą świateł. Muzyka na żywo, grana i tworzona była zgodnie z tym co działo się w spektaklu. W Fosie Miejskiej miało miejsce niezwykłe widowisko. Teatr Los Fuegos przygotował pokaz bodypainting połączony z oświetleniem ultrafioletowym. Dzięki specjalnie uzyskanemu efektowi, widzowie mieli okazję zobaczyć niesamowity kolaż kolorów, wspaniałych choreografii i artystycznego kunsztu cyrkowego.

Łukasz Sajnaj

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.