Włamanie do mieszkania – to najczęściej pada łupem złodziei

Okres świąteczny i wakacyjny to czas wzmożonej aktywności złodziei, którzy czają się na dobytek znajdujący się w opuszczonym na kilka dni mieszkaniu. Świąteczne i wakacyjne podróże powodują, że mieszkanie stoi puste i nikt do niego nie zagląda. Jest to więc doskonała okazja dla złodziei. Mają wówczas pewność, że nikt ich nie przyłapie w czasie dokonywania kradzieży.

Warto więc na czas wyjazdu dodatkowo zabezpieczać swoje mieszkanie i poprosić sąsiadów by od czasu do czasu zapalili światło wieczorem. Jest to forma ochrony i może zniechęcić potencjalnych włamywaczy. Warto też ubezpieczyć cenne przedmioty posiadane w domu przez zakup odpowiedniego rozszerzenia do polisy.

 

Gabaryty mają znaczenie

A co najczęściej pada łupem złodziei? Najczęściej kradzione są przedmioty małe, poręczne, które łatwo można schować do kurtki, do kieszeni czy nawet plecaka. Laptop, tablet czy telefon mogą wzbudzić zainteresowanie. Telewizor czy komputer stacjonarny, raczej nie będą przykuwały ich uwagi. Raz, że trudno je wynieść, trudno z nimi uciekać, a takie sprzęty transportowane pod pachą przyciągają ciekawskie spojrzenia. Na takiej popularności złodziejom nie zależy.

W kręgu zainteresowania znajdują się również różnorodne drogocenne przedmioty, jak na przykład biżuteria czy zegarki. Kolczyki, łańcuszki, naszyjniki i pierścionki nie zajmują dużo miejsca. Jeżeli do tego są złote lub z drogimi kamieniami, to ich wartość dodatkowo rośnie, a łup wynieść można zupełnie niepostrzeżenie. Zainteresowaniem cieszy się też gotówka. Nie trzeba jej nigdzie sprzedawać ani wymieniać. Jest to najlepsze, co może się trafić złodziejowi.

Mając tę wiedzę warto zabezpieczyć posiadane w domu przedmioty wartościowe i gotówkę za pomocą specjalnego ubezpieczenia ruchomości domowych.

 

Ubezpieczenie majątkowe

W gronie ubezpieczeń majątkowych znajdują się ubezpieczenia nieruchomości, domów, mieszkań, które mogą zostać wzbogacone o ubezpieczenie ruchomości domowych. Szczegóły tej polisy, zasady jej działania i całą specyfikę można sprawdzić, gdy przegląda się ubezpieczenie mieszkania na strzezdom.pl. Analizując jej zakres warto sprawdzić, jakie ruchomości można otoczyć tego rodzaju ochroną, na jakie rzeczy warto zwrócić uwagę oraz jak należy przygotować wycenę.

Ruchomości domowe to bardzo złożona kategoria. W jej zakres wchodzą zarówno elementy wyposażenia, jak meble i sprzęt elektroniczny. Tu cena ustalana jest na bazie dokumentów potwierdzających dokonanie zakupu. Drugą grupę stanowią dzieła sztuki. Nie każdy ma w swoim domu takie rzeczy, ale jeżeli już są, to warto je ubezpieczyć. Dzieła sztuki ubezpiecza się w oparciu o sporządzoną listę dzieł. Skradziony przedmiot musi się na niej wcześniej znajdować. Na liście znajduje się również wartość poszczególnych dzieł, więc ewentualne odszkodowanie jest ustalane na tej podstawie.

W gronie ruchomości domowych znajduje się również biżuteria. Zawierając polisę ubezpieczeniową należy przygotować spis posiadanych i ochranianych przedmiotów. Ma to uchronić firmę ubezpieczeniową przed próbami nadużyć przy okazji kradzieży.

Można również ubezpieczyć trzymaną w domu gotówkę. Każda firma ubezpieczeniowa ustala własny maksymalny limit wartości pieniężnych, które jest gotowa chronić. Jeżeli w domu będzie więcej pieniędzy, to i tak nie zostaną one zwrócone. Firma zwróci maksymalnie tyle, na ile opiewa ubezpieczenie.

Niektóre towarzystwa wprowadziły też różnorodne wyłączenia. Przeglądając ubezpieczenie domu na strzezdom.pl warto się z nimi zapoznać, żeby w przyszłości nie było rozczarowania przy domaganiu się świadczenia. Wyłączenia mogą dotyczyć na przykład rażącego niedbalstwa ze strony ubezpieczonego. Jeżeli przed wyjazdem nie zabezpieczy on dostatecznie domu, co spowoduje, że złodzieje będą mieli łatwiejszy dostęp, firma może odmówić wypłaty odszkodowania.

Włamanie do mieszkania jest wyjątkowo przykrym doświadczeniem. Nie tylko traci się cenne przedmioty, na które się ciężko pracowało, ale również traci się poczucie bezpieczeństwa. Ktoś bowiem narusza przestrzeń prywatną, wręcz intymną poszkodowanego. Ubezpieczenie ruchomości domowych poczucia bezpieczeństwa nie przywróci, ale pomoże przynajmniej zminimalizować dotkliwość poniesionych strat materialnych, finansowych, a to jest przynajmniej element pozytywny w całej tej nieprzyjemnej sytuacji.

 

(art. reklamowy)

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.