Wspólny bilet dla Pomorza

W ubiegłym tygodniu w Urzędzie Miejskim w Chojnicach odbyło się spotkanie z przedstawicielami spółki InnoBaltica, odpowiedzialnej za wdrożenie projektu zintegrowanego biletu dla Pomorza.

Platforma Zintegrowanych Usług Mobilności to system, który pozwoli pasażerom na zaplanowanie podróży oraz zapłacenie za nią w jednym miejscu. Oznacza to, że podróżując kilkoma środkami transportu publicznego (np. rowerem miejskim, pociągiem, a później autobusem), nie będą musieli kupować kilku różnych biletów. Elektroniczny system (działający z wykorzystaniem smartfona, karty miejskiej, karty płatniczej lub specjalnego biletu ultralight) zidentyfikuje czym i jak długo jechali, a następnie sam rozliczy przejazd. Wszelkie dane o biletach i opłatach będą przechowywane w chmurze. Zapewni to bezpieczeństwo oraz usprawni przepływ informacji.

Wspólny bilet to przedsięwzięcie innowacyjne w skali kraju, jak również Europy. Zakłada bowiem zintegrowanie systemu poboru opłat wszystkich organizatorów i operatorów transportu publicznego na obszarze Pomorza, ale z poszanowaniem odrębności każdego z nich i z zachowaniem jego taryf oraz udzielanych ulg.

Zdaniem burmistrza Arseniusza Finstera Chojnice powinny włączyć się do projektu razem z gminą i powiatem. Czas na podjęcie decyzji jest do końca bieżącego roku.

Realizacja projektu “Wspólnego biletu dla Pomorzan” będzie kosztowała łącznie 130 mln zł, z czego 100 mln zł to środki pozyskane z Unii Europejskiej. Koszt dla miasta i partnerów wyniesie ok. 3,5 mln zł i będzie rozłożony w ratach do 2028 r. System zacznie funkcjonować w drugiej połowie 2021 r.

źródło: Urząd Miejski Chojnice

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.