Zasłużony Chojniczanin – Bogdan Kuffel

Bogdan Kuffel, urodził się w Chojnicach

w 1951 roku. Historyk, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku. W latach 1978-1983 zatrudniony w Muzeum Warmii i Mazur, najpierw jako asystent w Dziale Historii, później awansował na kierownika Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej – Oddziału Muzeum Warmii i Mazur. Z własnej inicjatywy utworzył „bibliotekę grunwaldzką”. W latach 1983-1984 nauczyciel historii w Szkole Podstawowej nr 5 w Chojnicach. Od 1984 roku nauczyciel historii w Liceum Ogólnokształcącym im. Filomatów Chojnickich. W pracy dydaktycznej osiągnął wysokie wyniki. Od 2001 r. pracował jako nauczyciel dyplomowany, a od 2004 jako ekspert. Dzięki starannemu przygotowywaniu się do lekcji, uwadze poświęconej sprawom dyscypliny, kultury osobistej oraz trosce o jak najlepsze warunki do nauki dla swoich wychowanków, był lubiany przez młodzież jak

i grono pedagogiczne. Swoją pracę dydaktyczną łączył z aktywną działalnością na rzecz Komendy Hufca Chojnice. Za swoją działalność i pracę społeczną został odznaczony medalem Kujawsko-Pomorskiej Chorągwi ZHP im. Mikołaja Kopernika „ Za zasługi dla harcerstwa kujawsko-pomorskiego”. Radny Rady Miejskiej w Chojnicach. Aktywny członek społeczności lokalnej. Jego inicjatywy przyczyniły się do powstania ogólno miejskiej strategii ochrony zabytków i dziedzictwa narodowego oraz szeregu wydawnictw o te-matyce społeczno – kulturowej, takich jak: „Chojnice – miasto z wizją wspólnej Europy”. „Bitwa pod Chojnicami”, „Poczet Jezuitów Chojnickich”, „Przeszłość i przyszłość powiatu chojnickiego”, „Zgrupowanie Chojnice”. Od 1991 roku współorganizuje pracę Dyskusyjnego Klubu Filmowego „CISZA”. Współpraca Bogdana Kuffla z ChCK na niwie kultury trwa na bieżąco. Współorganizuje imprezy pn. Chojnickie Filmobranie od 1991 r., wystawy plakatu filmowego oraz seanse zbiorowe dla młodzieży. Prezes Stowarzyszenia Europejskiego „Pomerania”, wiceprezes ChTPN, aktywny działacz Towarzystwa Przyjaciół LO im. Filomatów Chojnickich. Pomysłodawca Bractwa Rycerskiego Herbu TUR. Współautor i współredaktor wielu artykułów i publikacji, m.in. rozprawy naukowej : „Stosunki polsko – radzieckie w latach 1938-1939″., „Bitwa pod Chojnicami 18 IX 1454r.

w tradycji historycznej i regionalnej”, współredakcja pracy: Z dziejów kinematografii w Chojnicach po II wojnie światowej, „Przeszłość i teraźniejszość powiatu chojnickiego”, współredakcja pracy, Publikacja – „Poczet filomatów chojnickich”, redaktor serii, współautor; Publikacja – Chojnicki Biuletyn Informacyjny „Filomata” nr 1, redaktor serii, autor artykułu „Przywrócenie pamięci”; 2006 r. – Publikacja: Chojnice – miasto z wizją wspólnej Europy, redaktor serii „Biblioteka Filomaty”, redakcja pracy. Współorganizator sympozjum naukowego w Chojnicach 17 września 2004r. Bitwa pod Chojnicami (18 IX 1454r.) w tradycji historycznej i regionalnej. Od roku 2004 współorganizator Festynu Rycerskiego, a od 2007 inscenizacji oblężenia Chojnic. Bogdan Kuffel nominowany przez ChTPN oraz Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Powiatowy Chojnice został Samorządowcem roku 2007.

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.