Zdaniem opozycji – Bartosz Bluma

Koronawirus – ciąg dalszy

Kryzys światowej gospodarki jest faktem. Ostatnie dwa miesiące to chaos na rynkach finansowych porównywany z wielkim kryzysem w Stanach Zjednoczonych z czasów XX-lecia międzywojennego. A jak radzą sobie z nim nasi przedsiębiorcy? Jak pomaga władza centralna i samorządy? Obecny kryzys jest wyjątkowy, bo nie został wywołany przez czynniki wyłącznie ekonomiczne, ale przez epidemię, która wymusiła na rządzących państwami całego świata nagłe zatrzymanie rozpędzonych gospodarek i społeczeństw. Chyba nie było nikogo, kto z niedowierzaniem nie oglądał zdjęć z europejskich stolic i miast, gdzie na ulicach były pustki. Ogromne wrażenie na mnie wywarł widok nowojorskiej ulicy Wall Street. Ulicy na co dzień tętniącej życiem przez 24h. Tymczasem zatrzymał ją, niewidoczny gołym okiem, wirus COVID-19. Na szczęście z każdym dniem sytuacja zaczyna wracać do normy. Roztropne posunięcia rządzących w Polsce i na świecie powoli odmrażają kolejne gałęzie gospodarki i życia społecznego. Niemniej przed nami jeszcze wiele trudnych miesięcy.

Pomoc ze strony państwa była i jest podstawowym oczekiwaniem przedsiębiorców i obywateli. Czy Państwo zdało egzamin? Dzisiaj mogę śmiało powiedzieć, że wszystko wskazuje na to, że tak. Szybkie reakcje rządu Premiera Mateusza Morawieckiego i Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego pozwoliły zapobiec realizacji scenariusza włoskiego i hiszpańskiego. Dzięki temu w Polsce krzywa zachorowań została wypłaszczona. Oczywiście sytuacja na Śląsku nadal budzi niepokój, ale w pozostałej części kraju jest ona ustabilizowana.

Jednocześnie po pierwotnych obawach dużej części przedsiębiorców i narzekaniach opozycji parlamentarnej okazuje się, że rozwiązania #TarczyAantykryzysowej i #TarczyFinansowej działają. Proces wnioskowania znacznie został uproszczony i środki sprawnie są przekazywane w ciągu kilku dni na konta przedsiębiorców. Wielu przedsiębiorców z terenu Chojnic, z którymi rozmawiałem w ostatnich tygodniach, chwali te rozwiązania i potwierdza, że faktycznie działają. Jeden z takich przedsiębiorców stara się również o wsparcie ze strony gminy – chodzi o umorzenie podatku od nieruchomości w związku ze znaczną utratą dochodów. Podkreśla, że łatwiej było mu uzyskać wsparcie rządowe w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych, niż spełnić kilkanaście warunków umorzenia podatku od nieruchomości w wysokości około 2000 zł. Część przedsiębiorców żałuje, że z deklarowanej pomocy ze strony samorządu nie są w stanie skorzystać. W tym miejscu, niestety, muszę podkreślić, że jest też duża część podmiotów, które na sytuacji związanej z koranawirusem postanowiły po prostu zarobić. Nie poniosły realnych strat a i tak ubiegają się o pomoc na zasadzie „bo przecież dają”. Zapominają, że pomoc państwa nie pochodzi z czarodziejskiego kapelusza. To są pieniądze nas wszystkich. Jakoś to „polskie kombinowanie” niektórym jeszcze siedzi głęboko we krwi. Smutne i przykre!

Cyrk wyborczy?!

Nie potrafię inaczej określić tego co w sprawie wyborów prezydenckich wyczynia opozycja parlamentarna z PO-KO na czele. Okazuje się, że celem braku głosowania w dniu 10 maja nie było bezpieczeństwo Polaków. Celem była zmiana kandydata na prezydenta. Słaba i dołująca we wszystkich możliwych sondażach Małgorzata Kidawa-Błońska została wymieniona na „nieopierzonego” Rafała Trzaskowskiego. Dlaczego „nieopierzonego”? Mam znajomych mieszkających w Warszawie, którzy tak określają kandydata na prezydenta z ramienia PO-KO. Niestety brakuje temu kandydatowi odpowiedniego doświadczenia i realnych osiągnięć. Wszystko to wygląda na marketingową wydmuszkę – pustą w środku. Zachęcam Państwa do próby odpowiedzenia sobie na pytania:jaka będzie Polska i jej znaczenie na arenie międzynarodowej w przypadku wygranej każdego z poszczególnych kandydatów? Czy Polska tak jak dotychczas ma budować swoją podmiotowość, czy ma stać się wasalem zachodnich mocarstw? Ja uważam, że silna, podmiotowa pozycja Polski na światowej arenie jest możliwa tylko wtedy, kiedy będzie kontynuowana polityka Prezydenta Andrzeja Dudy.

Bartosz Bluma

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.